Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

‚Může chodit do školy, takže je zdravá.‘ Ústavní soud vrátil případ těžce nemocné dívky krajskému soudu

Česko

  10:16
BRNO - Krajský soud v Brně musí znovu řešit žalobu dívky, která trpí závažným onemocněním a žádala o zvýšení příspěvku na péči. Podle úterního nálezu Ústavního soudu (ÚS) není úkolem justice doplňovat a napravovat případné nedostatky odborného posudku. Má vyjádření lékařů při jejich soudním přezkoumávání jen právně posoudit, případně z nich vyvodit závěry. V novém řízení má dívka teoreticky možnost zpětně vysoudit vyšší příspěvek za roky 2012 a 2013.

Ústavní soud. Ilustrační foto. foto: © IlustraČeská pozice

Dívka narozená v roce 2005 trpí vrozeným nervosvalovým onemocněním - spinální muskulární atrofií druhého typu. Od dětství je upoutaná na invalidní vozík a potřebuje stálou péči. Zákon o sociálních službách umožňuje přiznat příspěvek odstupňovaný ve čtyřech hladinách podle míry závislosti.

Soud se v daňovém sporu zastal firmy v údajném podvodném řetězci

Stupeň se určuje na základě schopnosti zvládat deset základních životních potřeb. V případě dívky se spor týkal hodnocení schopnosti orientace a zejména komunikace.

Dívka zastoupená matkou v roce 2012 požádala o zvýšení příspěvku. Tehdy byla zařazená do třetího stupně, což je těžká závislost, a pobírala 11 000 korun měsíčně. Po složitém sporu dosáhla s platností od roku 2014 zvýšení o 3000 korun.

Posudek neřešil reálný stav dívky, byla to spekulace

Pro předchozí dva roky však Krajský soud v Brně žalobě dívky nevyhověl. „Vyšel přitom ze závěrů Nejvyššího správního soudu o tom, že pokud stěžovatelka zvládala školní docházku, při níž je nepochybně orientace a komunikace předpokladem úspěšného zvládnutí učení, není možné se ztotožnit s názorem, že stěžovatelka ve srovnání se svými vrstevníky zcela nezvládala uvedené životní potřeby,“ popsala mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Ústavní soud zrušil pokutu pro Novu, poukázal na svobodu projevu

Podle ústavních soudců ovšem posudkový lékař, posudková komise a později ani soud nijak nezkoumali, zda dívka v daném období má či nemá schopnost používat běžné komunikační prostředky úměrné jejímu věku.

„Předmětné posudky se vůbec nezabývaly otázkou, jestli je stěžovatelka schopna používat mobilní telefon nebo notebook, a to buď standardním způsobem, nebo s určitým zjednodušeným ovládáním například pomocí hlasu. Tento závěr, který se objevuje až v rozhodnutí NSS, je tak ničím neodůvodněnou spekulací,“ uvedla Sedláčková s odkazem na znění nálezu ÚS.

Autor: