Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nevinný vs. vinný Nečas? Podle právníku 3:1, že neskončí za mřížemi

Česko

  6:00
PRAHA - I bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) zřejmě brzy čeká trestní stíhání kvůli trafikám, které údajně domlouval pro rebelující poslance. Mohou žalobci s obviněním z podplácení uspět? Právníci, které oslovil server Lidovky.cz, tvrdí že ne. Podle Kolji Kubíčka by obvinění expremiéra bylo jen další součástí politického puče.

Předseda ODS Petr Nečas a rebelující poslanec Petr Tluchoř (vpravo) foto: ČTK

Kolja Kubíček

"Takzvané trafiky se obvykle v politice nabízejí a není to jen v Česku, ale i kdekoli jinde na západě. Veřejnost to nevnímá a ani v minulosti nevnímala jako úplatek. Samozřejmě, že to forma úplatku je, ale všechno na světě je forma úplatku. Když řeknete manželovi, budu na tebe roztomilá, když vysaješ, tak je to taky úplatek. Je otázkou, jak to vnímáte.

K TÉMATU:

Takže můžu v tom vidět úplatek, ale obávám se, že dřív či později toto vyšumí a u soudu, pokud nebude pokračovat tento tlak, to nebude možné odsoudit jako úplatek. Pokud chtějí obvinit bývalého premiéra, je to součást politického puče za použití policie. Dřív se k tomu brala armáda, dnes se k tomu bere 400 policistů. To vše kvůli třem utrápeným kauzám, které se mohly vyřešit samostatně bez jakékoli pozornosti veřejnosti. Ale schválně se to dalo dohromady, aby to vypadala jako velká kauza. Jak se říká, když chci psa bíti, hůl si najdu."

Právník Karel Čermák

Karel Čermák

"Můj názor je, že to může být úplatkářství, budou-li přineseny potřebné důkazy. Pokud se skutkový stav potvrdí, jak je vzneseno v obvinění, tak si myslím, že to u soudu může uspět."

Josef Monsport

"Podle mého názoru to u soudu nemůže obstát. Politika je umění možného, jak už kdysi někdo řekl. Jediným receptem na to, když se udělá nějaký politický obchod, který se lidem nelíbí, je, že v příštích volbách nedají dotyčným hlas. To je podle mě jediné správné řešení, když někomu na tom něco nepřipadá košer, ale nelze do toho zatahovat trestní právo."

Advokát Josef Lžičař

Josef Lžičař

"Netroufnu si odhadnout, zda bude pokládáno bez dalšího za korupci, že se poslanec vzdá mandátu a dostane za to trafiku. To bychom museli zkoumat, jestli i v posledních 20 letech to byla forma korupce, když poslanci dostávali výsluhy v podobě nějakého umístění. Nezdá se mi, že by to měl být trestný čin, když v minulosti to trestný čin nebyl. Ale časy se mění."

Anketa

Považujete za podplácení, pokud získali Tluchoř a spol. výdělečnou funkci výměnou za složení mandátů?

Ano 1076
Ne 630
Nedokážu posoudit 44

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat