28. června 2014 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ať tam chcípnou, nadával na facebooku armádě. Policie pisatele vyšetřuje

Armáda ČR - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

KOLÍN/PRAHA  Příslušníci armády si zvykli nečíst internetové diskuse pod články o svých akcích v zahraničí. Jeden ze členů aktivních záloh však vlnu urážek nevydržel a obrátil se na policii.

Ve facebookové skupině české armády se do vojska zostra pustil jeden z uživatelů. Na adresu vojáka zraněného v přestřelce s talibanci napsal: „zasranej žoldák“, „ve svobodných zemích vraždí lidi“ a „ať tam pochcípou, sráči.“

Jeho názory od minulého týdne zkoumá policie. Může za to trestní oznámení, jež na kolínské policii podal člen aktivních záloh Dan Š. „Takové vyjádření už přerostlo únosnou mez. Měl by si uvědomit, že tohle bylo přes čáru,“ kritizuje Dan Š. autora nadávek. „Každý máme nějaký názor, ale jde mi o tu formu,“ pokračuje. Myslí si, že by mohlo jít až o podněcování nenávisti vůči skupině osob. 

Profil si zrušil

Zjistit, proč se uživatel jménem Jirka Pohl pustil do tak silného ataku, zatím nejde. Zrušil svůj profil na síti Facebook a na zaslané dotazy nereagoval. Mluvčí kolínské policie Petra Potočná nechce probíhající úkony blíže komentovat: „Celou věc prověřujeme.“

Oslovení právníci si nicméně nejsou jistí, jestli jsou slovní útoky v diskusích trestným činem. Ostatně podle informací LN to zatím vypadá, že policie by mohla věc vyhodnotit jen jako přestupek, jenž se trestá několikatisícovou pokutou. „Mě by spíš potěšilo, kdyby se omluvil,“ přeje si Dan Š., hájící čest českých vojáků. 

Veterán se ozval. A uspěl

Někteří příslušníci armády k tomu dodávají, že často vyhrocené debaty pod články o misích zásadně nečtou. Že se ale aktivita může vyplatit, ukazuje příklad seržanta polského vojska Jacka Żebryka. Veterána, který má za sebou dvě irácké a jednu afghánskou misi, v roce 2011 nazlobily komentáře pod článkem o jeho padlém kamarádovi Pawłu Poświatovi. 

O vojákovi, zabitém nástražným výbušným zařízením v afghánské provincii Ghazní, se diskutující vyjadřovali jako o žoldákovi, okupantovi či banditovi. Polská prokuratura předala oznámení policii s tím, že může jít o hanobení, kde hrozí až tříleté tresty. Věc se nakonec dostala k soudu, kde padaly pokuty i podmínky.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLA ELEKTRO VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč