Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzea dnes v noci nebudou spát

Česko

Pro jedinou noc v roce se pražská muzea a galerie otevírají až do rána a chystají nevídané kousky. Ta noc nastává právě dnes.

PRAHA Národní technické muzeum je v současné době kvůli rekonstrukci zavřeno, možnost zúčastnit se muzejní noci si však vzít nedá. Nejatraktivnější exponáty, například závodní bugatku z roku 1931 a repliku Božkovy šlapací drezíny pro koňku z Českých Budějovic do Lince letos vystaví alespoň ve stanech před letenskou budovou.

Co je na muzejní noci tak lákavé? „Její magická atmosféra letní noci a neopakovatelné zážitky,“ shodují se lidé z Národního muzea, hlavního pořadatele akce.

Nejde jen o to, že většina muzeí má otevřeno do jedné hodiny ranní (jen několik do půlnoci). Řada z nich navíc chystá speciální programy koncertů, filmových projekcí, ochutnávky vín, všeho toho, co jinak ve strnulých sálech se skleněnými vitrínami k vidění není. Hlavně proto návštěvnost pražské muzejní noci stále roste.

Vloni pořadatelé zaznamenali 171 tisíc návštěvnických vstupů. „Doufáme, že letos nám návštěvníci muzea nezboří,“ žertuje ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Místy to takový dojem však budí. K prasknutí bývá přeplněná hlavní budova Národního muzea na Václavském náměstí, kde se tvoří fronty ještě před začátkem akce. Špalír mladých lidí rok co rok zaplní i Viničnou ulici před vstupem do Hrdličkova muzea člověka. Toto muzeum s více než čtyřmi tisícovkami unikátních exponátů je totiž jinak otevřeno pro veřejnost pouze každou středu.

Pražané na rozdíl od Berlíňanů mají vstup do většiny muzeí zdarma a hýčká je i dopravní podnik. Ten vypraví devět autobusových linek, které většinu míst propojí. Kvůli muzejní noci pojede pražské metro až do půl druhé ráno, jen o čtvrt hodiny dříve ukončí provoz lanovka na Petřín. Odstavná parkoviště P+R budou fungovat do dvou hodin ráno.

Je to vlastně paradox. Myšlenka přivést lidi v noci do muzeí a galerií vznikla v roce 1994 v Torontu. „Lákala lidi na slogan Chcete prožít nejosamělejší noc v roce? U nás je to ale naopak. Při muzejní noci je lidí v muzeích nejvíc za celý rok,“ konstatoval koordinátor akce Pavel Douša.

***

„Doufáme, že nám lidé muzea nezboří,“ říká v nadsázce ředitel Národního muzea Michal Lukeš

Pražská muzejní noc již popáté

Letos se připojí rekordní počet muzeí a galerií. Celkem bude až do jedné hodiny ranní volný vstup v 51 pražských objektech 25 institucí. Pražskou nocí vyvrcholí Festival muzejních nocí, který byl zahájen v polovině května v Mikulově a probíhal asi ve stovce tuzemských měst.

TIPY LN NA NEJATRAKTIVNĚJŠÍ AKCE

Městská knihovna na Mariánském náměstí vystavuje pouze tuto noc svoji nejvzácnější knihu - Pražskou bibli. Byla vydána v roce 1488 za vlády Vladislava Jagellonského. Jde o první českou a slovanskou tištěnou bibli vůbec.

Židovské muzeum umožní návštěvníkům projít se s průvodci od 22.30 do 1.00 hodin po Klausové synagoze a Obřadní síní pražského Pohřebního bratrstva, založeného v roce 1564. Tato síň sloužila pro obřady i jako márnice při Starém židovském hřbitově. V přízemí pseudorománské budovy je výstava Židovské tradice a zvyky.

V Leteckém muzeu Kbely bude poprvé v Praze k vidění nejmodernější letoun české armády Gripen. Do Prahy přiletí vpodvečer, kolem 22. hodiny bude z Kbel startovat zpátky na základnu v Čáslavi. K vidění bude i nejstarší proudový letoun československého letectva Messerschmitt Me 262 B Schwalbe. Návštěvníci budou moci i do části letecké základny, kam jinak není vstup povolen.

V Domě U Černé Matky boží bude v rámci stálé expozice českého kubismu otevřena v 5. patře výtvarná dílna (19.00 až 23.00). Návštěvníci budou sestavovat jednoduché tvary v prostoru a odhalovat jejich proměnlivost.

Hlavní budova Národního muzea na Václavském náměstí vystaví historický tiskařský lis. V době od 19 hodin do půlnoci si návštěvníci mohou vytisknout pamětní lístek.

Muzeum policie v ulici Ke Karlovu se vrátí k populárnímu televiznímu seriálu Četnické humoresky. Návštěvníci se v přednáškovém sále od 19.15 hodin dozvědí o skutečných osudech Arazíma, Jarého a dalších četníků.

V Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí bude otevřena africká věštírna od 21 do 23 hodin. Vědma Sokolobah bude věštit pomocí mušle. O barokním architektovi K. I. Dientzenhoferovi bude přednášet kunsthistorik Jiří Kotalík v místě nejsymboličtějším. V letohrádku Amerika, který Dientzenhofer postavil a kde je nyní otevřeno Muzeum Antonína Dvořáka.

Valdštejnská jízdárna, kde Národní galerie vystavuje kolekci čínské tušové malby 20. století, chystá pro tuto noc výtvarné hry. Lidé se naučí vytvářet si svitek podle krajin čínských mistrů a prstem po mapě budou „cestovat“ místy, kde malíři žili a tvořili (od 19 hodin).

Veškeré informace jsou na internetových stránkách www.muzejninoc.cz

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat