20. září 2019 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Souboj Zeman vs. Zeman? Snad ho rozhodne příroda, řekl europoslanec Polčák

STANISLAV POLČÁK (Spojené síly). Vystudovaný právník je první místopředsedou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy STANISLAV POLČÁK (Spojené síly). Vystudovaný právník je první místopředsedou... | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA  Vlnu nevole spustil europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který v příspěvku na Twitteru, v němž reagoval na možnou abolici pro Andreje Babiše, vyslovil přání, aby souboj mezi tuzemským prezidentem Milošem Zemanem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem rozhodla příroda.

Ve čtvrtek v rozhovoru pro televizi Barrandov prezident Zeman uvedl, že v případě obnovení nedávno zastaveného stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo by premiérovi udělil takzvanou abolici.

Vyjádření prezidenta spustilo vlnu negativních reakcí z řad politiků, na Zemanova slova kriticky reagoval například předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek nebo šéf ODS Petr Fiala.

K možné abolici se vyjádřil i europoslanec Stanislava Polčák (STAN) slovy, že doufá v rozhodnutí nejvyššího státního zástupce o zrušení usnesení městského státního zastupitelství až v samém závěru lhůty. „Můžeme si jen přát, že souboj Zeman vs. Zeman (prezident vs. nejvyšší státní zástupce, který rozhodne v kauze Čapí hnízdo - pozn. red.) do té doby rozhodne příroda,“ uvedl na Twitteru Polčák.

Jedním z těch, kterým se slova europoslance nelíbila, byl šéf komunistů Vojtěch Filip „Něco tak lidsky odporného, jako napsal Stanislav Polčák, jsem už dlouho nečetl. To už není o korektnosti, to je prostě hnus, že se nestydí vůbec působit v politice, chybí mu i jen respekt k druhým. Je to ubohost,“ komentoval.

Vyjádření Polčáka nenechalo chladným ani mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten v pátek na Twitter napsal: „Kam až může člověk klesnout v nelidskosti, nenávisti a zášti! A tohle má být ‚demokratická‘ opozice?“

Polčák kontroval, že rozčílení mluvčího nerozumí. „Neměl jsem na mysli nic jiného než to, že se panu prezidentovi rozbřeskne, vzpomene si na svoje předvolební sliby a začne podle toho jednat. Z jeho vyjádření je jasné, že to nějaký čas bude trvat,“ vysvětlil svůj tweet.

Upozorněním, aby si prezident vzpomněl na svoje předvolební sliby Polčák poukazoval na to, že Zeman dříve v jednom z předvolebních rozhovorů řekl, že abolicí pro Babiše by se zesměšnil. Nyní ale připustil, že by se jí nebránil.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo minulý pátek. Usnesení je pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Ten může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců. 

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.