Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum Anthropos se letos znovu otevře

Česko

  14:51
BRNO - Brněnský muzejní pavilon Anthropos s archeologickou expozicí se letos po třech letech oprav otevře veřejnosti. Stavební práce na pavilonu již skončily.

Muzeum Anthropos v Brně se letos znovu otevře. foto: Reprofoto

Nyní se připravuje i nová podoba expozice o nejstarší historii lidstva, která již bude zahrnovat aktuální poznatky a výsledky archeologických výzkumů.

"Otevření expozice plánujeme na konec května, nově pavilon zůstane otevřen i přes zimu," řekl dnes vedoucí Anthroposu Petr Kostrhun.

Původní expozice, jejíž kořeny sahaly až do roku 1928, podle pracovníků Moravského zemského muzea fyziky i vědecky zastarala. Ani v její nové podobě ale nebude scházet symbol výstavy z dob první republiky, model 3,5 metru vysokého vycpaného mamuta, kterého později doplnilo i mládě.

"Nyní budou oba mezi kulisami zobrazujícími jejich přirozené prostředí a přibudou i další
kostry a modely pravěkých zvířat," doplnil Kostrhun. Výstavní prostory obohatí i audiovizuální technika včetně dotykových obrazovek a mnoha interaktivních prvků.

Vlastní expozice bude rozdělena do čtyř celků věnovaných genetice člověka a jeho nejbližších příbuzných primátů, vývoji lidského rodu i nejstaršímu umění. V opravené budově přibude také přednáškový sál a další menší výstavní sál určený pro krátkodobé výstavy.

"I nadále počítáme s návštěvou laické i odborné veřejnosti, významnou část budou tvořit žáci a studenti," uvedl vedoucí. Pavilon je jedním z mála objektů postavených ve 20. století v
České republice speciálně pro výstavní účely. Byl otevřen v roce 1964.

Mezi jeho hlavní nedostatky patřilo to, že ho nebylo možné vytápět, a proto byl v zimních měsících uzavřen. Počátky expozice Anthropos, jejímž autorem byl Karel Absolon, sahají až do roku 1928, kdy byla součástí Výstavy soudobé kultury na vznikajícím brněnském výstavišti. 
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!