Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muzeum má představit české Němce v lepším světle

Hlavní cíl expozice je ukázat, v čem pozitivním Němci přispěli k dějinám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní cíl expozice je ukázat, v čem pozitivním Němci přispěli k dějinám | foto:  František Vlček, Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM  Muzeum Němců v Česku otevřelo v Ústí nad Labem obří budovu a představilo plány expozice. Do roka by mělo zahájit činnost.

Vyhnání Němců z českých zemí v roce 1947 tu bude představovat temný tunel, revoluční rok 1848 barikáda z česko-německých slovníků. A období od nástupu nacismu v Německu přes druhou světovou válku až k odsunu Němců bude labyrintem, v němž by měl návštěvník pocítit zmatek.

"Návštěvník se bude proplétat a narážet, tak jako se proplétali a naráželi lidé žijící v českých zemích a kdy při tomto proplétání a narážení šlo často i o život," uvádí ředitelka Collegia Bohemica Blanka Mouralová, hlavní autorka budoucího Muzea českých Němců.

Slavnostní předvedení výsledků architektonické soutěže na česko-německou expozici Collegium Bohemicum v nově zrekonstruovaném Muzeu v Ústí n. Labem, vpředu Blanka Mouralová, ředitelka Collegium Bohemicum a Petr Gandalovič

To by se za rok mělo otevřít v Ústí nad Labem. Včera byl k tomu udělán poslední důležitý krok, když se v centru severočeské metropole otevřela po několika letech rekonstruovaná budova zdejšího muzea, obří reprezentativní dům proti ústeckému divadlu, který je znovu jednou z nejkrásnějších historických budov města.

V plném Císařském sále muzea za účasti několika ministrů, německého velvyslance, zástupců Rakouska a spolkových zemí Sasko a Bavorsko, se včera začala poslední etapa zatím nejodvážnějšího českého počinu v narovnání vztahů se sudetskými Němci.

Slavnostní předvedení výsledků architektonické soutěže na česko-německou expozici Collegium Bohemicum

Jak připomněl bývalý ústecký primátor a dnes velvyslanec v USA Petr Gandalovič, před osmi lety, kdy se město rozhodlo zchátralou budovu opravit, hledala se smysluplná náplň pro tak velký dům. A nakonec zvítězila právě myšlenka dějin Němců v českých zemích, expozice, které v České republice zatím chyběla.

Osm století na 1500 metrech Collegium Bohemicum, vědecká instituce, založená s cílem vybudování muzejní expozice, pak začala před pěti lety pracovat na shromažďování památek po německy mluvících obyvatelích českých zemí, a to jak v Česku, tak Německu, a dokonce vykupovat i památky u sudetských Němců.

"Na začátku jsme neměli jediný předmět," říká Jan Šícha z ministerstva zahraničí, který je nákupem a získáváním předmětů pověřen. "Mnoho věcí dostáváme darem," dodává.

Slavnostní předvedení na výstavě Collegium Bohemicum

Základním smyslem muzea, jehož expozice o českých Němcích bude ve dvou patrech na 1500 metrech čtverečních, je překonat stereotypy v pohledu na bývalé české Němce a hlavně neznalost jejich přínosu pro české země.

"Katastrofální konec soužití Čechů a Němců v českých zemích je to jediné, co víme," uvádí Mouralová. "Většina z osmi století společných dějin přitom byla zcela jiná a víme o ní opravdu jen velice málo," dodává.

Muzeum Němců v Česku představilo plány expozice

Proto také druhé světové válce a vyhnání je věnována jen velice malá část expozice a mnohem větší prostor je dán předchozím staletím, kdy, jak říká Mouralová, "byly daleko důležitější věci pro sebeuvědomění si lidí, než byl rozdílný jazyk".

Protože hlavním cílem expozice je, aby si návštěvníci muzea uvědomili, v čem pozitivním Němci přispěli k dějinám, kultuře i architektuře v dnešní České republice. Proto výstava bude začínat místnostmi s názvy Kdo jsou naši Němci a další, s trochu provokativním pojmenováním Kde domov můj, jež má ukázat, jak německy mluvící obyvatelstvo českých zemí utvářelo dnešní českou krajinu a její architekturu.

Mnoho vystavovaných exponátů dostává muzeum darem

"Právě to jsou totiž stopy po těchto bývalých obyvatelích, na které dnes lidé narážejí," říká Mouralová. Výstava je pak zakončena rozhlednou. "Má připomínat, že dnes už se na tyto věci díváme z odstupu, i skutečné rozhledny. Jak ty, které čeští Němci postavili u nás, tak ty, které si stavěly po vyhnání, aby se zpoza hranic mohli alespoň takto dívat na svůj bývalý domov," dodává Mouralová.

Mnoho vystavovaných exponátů dostává muzeum darem

Dá stát 40 milionů?

Včera už byl představen i vítězný architektonický návrh expozice pražského ateliéru Projektil, který, pokud bude uskutečněn, udělá z ústeckého muzea zřejmě nejavantgardnější výstavní prostor svého druhu v Česku. K otevření muzea tak zbývá podle lidí, kteří na expozici pracují, už přibližně necelý rok práce. A také asi 40 milionů, které bude muzeum ještě potřebovat ze státního rozpočtu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...