Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Muzeum výroby plutonia

Česko

Jaderný reaktor byl americkou vládou povýšen na národní památku

WASHINGTON/PRAHA Jaderný reaktor byl zařazen do seznamu amerických národních památek. Podle agentury AP to v pondělí oznámila americká vláda. Jedná se o první plně funkční nukleární reaktor na světě. Třináct měsíců trvalo, než byl během 2. světové války sestrojen, aby pak vyrobil plutonium pro atomovou bombu.

Reaktor B jaderného zařízení Hanford vyprodukoval plutonium pro první člověkem řízené štěpení atomového jádra. To se jako zkouška uskutečnil 16. července 1945 v americkém státě Nové Mexiko. Plutonium z reaktoru bylo následně použito také pro atomovou bombu svrženou 9. srpna 1945 na japonské město Nagasaki.

Označení Reaktoru B za národní památkou má podle americké vlády pomoci otevřít brány Hanfordu veřejnosti a umožnit budoucí celkovou přeměnu jaderného zařízení v muzeum.

Uznání vydobyli zaměstnanci Celému komplexu hrozilo zakonzervování v rámci snahy vyčistit vysoce kontaminovanou oblast na jihu státu Washington. Uznání pro zařízení se po šestiletém úsilí podařilo vydobýt muzejním nadšencům, bývalým zaměstnancům i místním zastupitelům. Hank Kosmata, prezident Asociace pro muzeum Reaktoru B sídlící v Richmondu (BRMA), se pousmál nad tím, že získat označení „Národní historická památka“ pro reaktor trvalo déle než celá jeho výstavba.

Reaktor B byl spolu s celým jaderným zařízením Hanford hlavním bodem projektu „Manhattan“ ze 40. let minulého století, pod jehož názvem se skrývá dlouhodobý tajný plán Američanů na vytvoření atomové bomby.

Kvůli rozsáhlému projektu se na padesát tisíc odborníků i dělníků z celých Spojených států přestěhovalo na břehy řeky Columbia.

Výstavba začala 7. června roku 1943, tedy pouhých šest měsíců poté, co Enrico Fermi - italský fyzik, uprchlík před nacisty a emigrant do Spojených států - uvedl teorii nukleární zbraně v realitu dnešního „atomového věku“.

Kromě Reaktoru B bylo v Hanfordu vystavěno ještě osm dalších reaktorů určených k produkci plutonia pro jaderné zbraně. Jejich činnost však proměnila Hanford v nejvíce znečištěnou oblast Ameriky -očekávané náklady na odstranění kontaminace zde dosahují výše padesáti miliard dolarů.

Předtím nic podobného nebylo Reaktor B byl vyřazen z provozu v roce 1968. Jeho celkové rozebrání, plánované na rok 2009, bylo nakonec odloženo, aby mohl být reaktor zpřístupněn veřejnosti. „Je tu celá spousta zajímavostí, které se může veřejnost dozvědět, ať už se týkají osobnosti Enrica Fermiho, historie jaderné energetiky anebo principu činnosti jaderné elektrárny,“ říká osmasedmdesátiletý Kosmata, inženýr, který v Hanfordu pracoval od roku 1954 a nyní zde pomáhá vést prohlídky. „Před Reaktorem B nic podobného neexistovalo a po něm už nikdy nic nebylo stejné,“ nechal se slyšet Michele Gerber, historik a odborník na hanfordské jaderné zařízení.

Autor: