Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Muzeum zůstává dál bez ředitele

Česko

PRAHA Situace v pražském sídle Českého muzea výtvarného umění (ČMVU), které má být podle rozhodnutí svého zřizovatele Středočeského kraje přestěhováno do Kutné Hory, je stále nejasná. Po odvolání ředitele muzea Ivana Neumanna (nereagoval dostatečně rychle na okamžité příkazy) byl řízením instituce pověřen Martin Dostál, někdejší ředitel Východočeské galerie v Pardubicích. Podle čerstvých informací však tento post odmítl.

Jaký je tedy současný stav v prestižní středočeské kulturní instituci, jejíž činnost, jak odborníci potvrzují, léta co do uměleckých nároků na galerii a muzeum vykazovala jasný přesah z regionálních rámců?

„Rada pověřila Martina Dostála vedením, ale ten, jak už víte, hodlá rezignovat na tuto funkci; domluva je taková, že vydrží do pondělí, kdy rada dočasně pověří nového ředitele,“ sdělila tisková mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková. Dodala, že zatím nechce zveřejňovat jeho jméno a že chod výstavní síně a muzea tato situace nijak neomezuje, neboť ředitele při jeho nepřítomnosti stejně zastupuje určený statutární zástupce. Martin Dostál se k věci nemíní vyjadřovat, pouze potvrdil, že především z důvodů své časové zaneprázdněnosti tuto nabídku musí odmítnout.

Pochopitelná je nejistota zaměstnanců ČMVU. Podle vedení Středočeského kraje ovšem není co řešit: „Byli seznámeni s tím, že se muzeum stěhuje do Kutné Hory,“ říká mluvčí Mascheková. „Každý dostal osobní dopis, ve kterém jim oznamujeme, že dochází ke stěhování. Prostory galerie v Husově ulici nebyly vhodné pro depozitáře a neměly zázemí pro muzeum, zatímco v rekonstruované jezuitské koleji v Kutné Hoře jsou sbírky v nových depozitářích a podmínky pro péči o samotná díla víc vyhovující. Jsou tu nové elektrické rozvody, připojení na internet, stačí vybavit místnosti nábytkem a nastěhovat se,“ tvrdí Mascheková.

„Popravčí zpráva“ O tom, že sbírky jsou v rekonstruovaných kutnohorských prostorách „jako ve vatičce“, ostatně zaměstnanci ČMVU dobře vědí - sami je od konce srpna do listopadu s velkou péčí stěhovali a potvrzují, že oni sami by uvítali, kdyby už jezuitská kolej fungovala pro veřejnost. Chybí jen maličkost - peníze, jež na poslední fázi rekonstrukcí, resp. vybavení Středočeský kraj slíbil, avšak nedal.

Na dotaz, zda existuje odborná expertiza, podle níž se změny připravily, mluvčí SK přitakala. Pořídil ji doc. Kesner a je pro muzeum zdrcující. Podle těch, kteří byli ve studii za svou činnost kritizováni, šlo o „popravčí zprávu na objednávku“. Nikoli o konstruktivní kritiku se záměrem pomoci. Na tuto studii muzeum vypracovalo oponenturu, k diskusi však nedošlo a to jen utvrdilo pocit, že SK si nepřeje žádný protest ani debatu na odborné bázi.

***

Příběh jedné galerie České muzeum výtvarných umění v Praze vzniklo v roce 1963 jako regionální galerie Středočeského kraje -Středočeská galerie. I když sídlí v metropoli, je jeho zřizovatelem Středočeský kraj. Kromě budovy v Husově ulici disponuje i výstavními prostory v Domě U Černé Matky Boží v Celetné ulici a areálem jezuitské koleje v Kutné Hoře. Poté, co byl nečekaně odvolán dosavadní ředitel Ivan Neumann, byl na jeho místo dosazen Martin Dostál.

Autor: