5. března 2012 12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muži budou moci popřít otcovství až do tří let věku dítěte

Česko nerespektovalo prvo otce stýkat se synem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko nerespektovalo prvo otce stýkat se synem | foto: Shutterstock

PRAHA Muži budou moci nově žádat o popření otcovství až do tří let věku dítěte. Počítá s tím novela zákona o rodině, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. Novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu, který zrušil do té doby platnou půlroční lhůtu pro popření otcovství.

Šestiměsíční lhůta pro podání takzvané popěrné žaloby poškozovala podle ústavních soudců práva otců. Soud žádal, aby nová právní úprava lépe odrážela práva všech zúčastněných. Sněmovna začátkem února schválila novelu zákona z dílny poslance ODS Pavla Staňka, která lhůtu prodloužila na tři roky od narození dítěte.

ČTĚTE TAKÉ:

Otcové dětí narozených v manželství zřejmě v budoucnu budou mít právo popřít otcovství až do šesti let od narození dítěte. Počítá s tím nový občanský zákoník, který by měl začít platit za dva roky.

V případě starších než tříletých dětí by měl podle popření otcovství navrhovat nejvyšší státní zástupce, pokud by to bylo v zájmu dítěte.

Novela, kterou dnes podepsal prezident, ukládá nejvyššímu žalobci navrhnout popření otcovství také v případech, "je-li vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte otcem není". Tato formulace ale vadila kritikům v Senátu, kteří poukazovali na to, že může být v rozporu s úmluvou o právech dítěte, podle níž má být zájem dítěte na prvním místě.

ČTĚTE DÁLE:

Senát proto tuto pasáž doporučil z novely ve shodě s vládními připomínkami vyjmout, sněmovna ale odmítla.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz