Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muži, kteří vyvěsili tibetskou vlajku, podali trestní oznámení kvůli nezákonnému zásahu

Česko

  17:56
PRAHA - Kvůli několika incidentům, kdy policie nutila lidi sundávat tibetské vlajky při předloňské návštěvě čínského prezidenta, podali Ladislav Pelcl a Martin Maloš trestní oznámení na neznámého pachatele. Muži vlajky v březnu 2016 vyvěsili v oknech v práci. Policisté jim nařídili, aby je sejmuli. Soud policejní zákrok proti nim loni v prosinci označil za nezákonný.

Karel Z. vyvěsil tibetskou vlajku proti hotelu Hilton. Za půl hodiny ho navštívila policie. foto: Jan Krupička

Pelcl a Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl loni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou politikou v oblasti lidských práv.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko. Mužům také zakázali si zákrok nahrávat. Podle pravomocného rozhodnutí soudu mohla ale policie muže pouze legitimovat. K příkazu, aby vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku právo policisté neměli. Ministerstvo vnitra podalo podle mužů proti rozsudku kasační stížnost, to však na jeho právní moci nic nemění.

Podle mužů neměl soud možnost zabývat se motivem zásahu, nemohl se ani vyjádřit k podobným incidentům, například v budově FAMU. „Cítíme velkou společenskou potřebu pokusit se objasnit pozadí těchto událostí, jejichž důsledkem bylo omezení ústavně garantované svobody projevu ze strany policie. Při četnosti těchto zásahů pokládáme v podstatě za jisté, že k nim muselo dojít na základě pokynu, jehož vydání bylo ovšem nezákonné. Pokynu, který musel být vydán plošně, z nejvyšších míst, a dosti možná z Pražského hradu. Ne-li z Pražského hradu, pak zcela jistě v jeho zájmu coby hostitele čínské delegace,“ uvedli v úterý v tiskové zprávě.

Oba muži také žádají od ministerstva vnitra a policejního prezidenta omluvu za nezákonný zásah. „Za adekvátní formu omluvy a nápravu způsobeného zásahu do svobody projevu bychom považovali vyvěšení tibetské vlajky na budovu ministerstva či policejního prezidia v rámci kampaně Vlajka pro Tibet dne 10. března 2018,“ uvedli Pelcl a Maloš.

Chtějí také, aby jim ministerstvo a policie sdělily, zda přijmou opatření, „aby se podobným selháním policie pro příště předešlo“.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...