26. listopadu 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudci coby sčítači? Justice očekává protesty tří kandidátů

Nejvyšší soud- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší soud- ilustrační | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Když měli v minulých týdnech úředníci ministerstva vnitra zkontrolovat podpisy na peticích uchazečů o Hrad, najali si kvůli tomu tým šedesáti brigádníků.

Podobný úkol možná čeká příští týden i na Nejvyšší správní soud. Zda se skutečně i z mužů v tmavých talárech stanou na čas sčítači a statistici, to ukáže až přesné znění jednotlivých stížností.

ČTĚTE TAKÉ:


Členové tamního volebního senátu (jsou jimi jen muži) musejí být nicméně připraveni i na takovouto variantu. „Soud je státní orgán a nemá na výběr, neb musí dělat to, co stanoví zákon,“ popsal LN lapidárně soudce Vojtěch Šimíček, který předsedá senátu.

Otázku, zda by si soudci k ruce vzali rovněž externí pomocníky, nechtěl zatím Šimíček komentovat. Záleží totiž na formě, jakou neúspěšní kandidáti na prezidenta své vyloučení napadnou. Až ta určí, zda budou soudci muset spíše přepočítávat hlasy, nebo třeba více pronikat do zákonů matematiky a statistiky. Na rozhodnutí má Nejvyšší správní soud čas do poloviny prosince.

Ve hře je přitom stále i možnost, že definitivní slovo rychle přehodí na jen několik desítek metrů vzdálený Ústavní soud. Ústava dává takovou možnost v případě, že by podle některého „běžného“ soudu byl zákon v rozporu s ústavně zaručenými právy a povinnostmi.

„Je však třeba mít neustále na zřeteli jedno důležité pravidlo: to, že se někomu něco nelíbí, považuje to třeba za hloupé, nelogické nebo šikanózní, a dokonce se domnívá, že ho to poškozuje, ještě nutně neznamená, že to je současně i protiústavní,“ poznamenal Šimíček.

Pokud by se přesto soudci Nejvyššího správního soudu obrátili na ústavní kolegy, nastane paradoxní situace: zařídili by tím, že by mohlo dojít k volbě, aniž by právní stránka voleb byla vyjasněna. „U takového návrhu zákon o Ústavním soudu nepočítá s možností odložení účinnosti či nějakým předběžným opatřením,“ potvrdil LN generální sekretář ÚS Tomáš Langášek. Jinými slovy: ústavní soudci by měli jen minimální šanci odložit samotné prezidentské volby.

Jiná situace naopak nastane, pokud se na Ústavní soud obrátí některý z kandidátů. Ten se svou ústavní stížností může spojit návrh, kterým by soudci odložili volby, aby mu nevznikla další škoda. Podobně se tomu stalo v roce 2009, kdy soudci na podnět poslance Miloše Melčáka odložili předčasné poslanecké volby a pak je zcela zrušili.
Na Nejvyšší správní soud se zřejmě obrátí tři neregistrovaní kandidáti, záměr jít k Ústavnímu již zveřejnila Klára Samková.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.