Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Soudci coby sčítači? Justice očekává protesty tří kandidátů

Česko

  8:00
Když měli v minulých týdnech úředníci ministerstva vnitra zkontrolovat podpisy na peticích uchazečů o Hrad, najali si kvůli tomu tým šedesáti brigádníků.

Nejvyšší soud- ilustrační foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podobný úkol možná čeká příští týden i na Nejvyšší správní soud. Zda se skutečně i z mužů v tmavých talárech stanou na čas sčítači a statistici, to ukáže až přesné znění jednotlivých stížností.

ČTĚTE TAKÉ:

Členové tamního volebního senátu (jsou jimi jen muži) musejí být nicméně připraveni i na takovouto variantu. „Soud je státní orgán a nemá na výběr, neb musí dělat to, co stanoví zákon,“ popsal LN lapidárně soudce Vojtěch Šimíček, který předsedá senátu.

Otázku, zda by si soudci k ruce vzali rovněž externí pomocníky, nechtěl zatím Šimíček komentovat. Záleží totiž na formě, jakou neúspěšní kandidáti na prezidenta své vyloučení napadnou. Až ta určí, zda budou soudci muset spíše přepočítávat hlasy, nebo třeba více pronikat do zákonů matematiky a statistiky. Na rozhodnutí má Nejvyšší správní soud čas do poloviny prosince.

Ve hře je přitom stále i možnost, že definitivní slovo rychle přehodí na jen několik desítek metrů vzdálený Ústavní soud. Ústava dává takovou možnost v případě, že by podle některého „běžného“ soudu byl zákon v rozporu s ústavně zaručenými právy a povinnostmi.

„Je však třeba mít neustále na zřeteli jedno důležité pravidlo: to, že se někomu něco nelíbí, považuje to třeba za hloupé, nelogické nebo šikanózní, a dokonce se domnívá, že ho to poškozuje, ještě nutně neznamená, že to je současně i protiústavní,“ poznamenal Šimíček.

Pokud by se přesto soudci Nejvyššího správního soudu obrátili na ústavní kolegy, nastane paradoxní situace: zařídili by tím, že by mohlo dojít k volbě, aniž by právní stránka voleb byla vyjasněna. „U takového návrhu zákon o Ústavním soudu nepočítá s možností odložení účinnosti či nějakým předběžným opatřením,“ potvrdil LN generální sekretář ÚS Tomáš Langášek. Jinými slovy: ústavní soudci by měli jen minimální šanci odložit samotné prezidentské volby.

Jiná situace naopak nastane, pokud se na Ústavní soud obrátí některý z kandidátů. Ten se svou ústavní stížností může spojit návrh, kterým by soudci odložili volby, aby mu nevznikla další škoda. Podobně se tomu stalo v roce 2009, kdy soudci na podnět poslance Miloše Melčáka odložili předčasné poslanecké volby a pak je zcela zrušili.
Na Nejvyšší správní soud se zřejmě obrátí tři neregistrovaní kandidáti, záměr jít k Ústavnímu již zveřejnila Klára Samková.