Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mýdlo na Hradě asi nebude, pořadatel se nedohodl na podmínkách oslavy

Česko

  11:08
PRAHA - Akce Mýdlo na Hradě, kterou chtěl dokumentarista Petr Horký zorganizovat v sobotu 9. září v Jižních zahradách, se zřejmě neuskuteční. I když na ni Horký ve veřejné sbírce vybral přes 870 tisíc korun, se Správou Pražského hradu se nedohodl na podmínkách oslavy.

Jižní zahrady Pražského hradu. foto: MAFRA: Jan Zatorsky

Hrad podle něj chtěl, aby se jí zúčastnilo maximálně 150 lidí namísto plánovaných čtyř stovek. Jako alternativu nabídl organizátorovi jiné prostory, ovšem v jiném termínu. Horký nyní přemýšlí, zda akci úplně zruší, nebo uspořádá jinde.

Akce je povolena, jen by musela proběhnout jinak, říká Horký

„Akce je povolena, jen by musela proběhnout pro jiný počet lidí, jinak či jinde,“ uvedl v úterý režisér a cestoval Horký na webu, jehož prostřednictvím shromažďoval od lidí peníze. Mýdlo na Hradě se rozhodl uspořádat v reakci na oslavy narozenin poradce prezidenta Martina Nejedlého a hradního kancléře Vratislava Mynáře, po nichž Hrad oznámil, že uspořádat oslavu v sídle českých králů a prezidentů mohou i další zájemci.

Horký poté vyzval, aby se lidé na náklady ve výši 400 tisíc korun složili. Akce měla být podle něj oslavou a setkáním lidí, kterým vadí nabubřelost a papalášství, nikoliv politickým protestem či propagací.

Mynář mě našponoval a Ovčáček byl poslední kapka, vysvětluje pořadatel party na Hradě

„Pakliže celá akce vznikla proto, aby doložila, jak to je na Hradě s papalášismem, obávám se, že se limitně blížíme k jasnému výsledku,“ uvedl v pondělí Horký na svém facebookovém profilu.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se ohradil proti článku zpravodajského serveru Info.cz, podle něhož Hrad oslavu zakázal. Takovou interpretaci označil za lež. Na Twitteru uvedl, že Horkému byly nabídnuty Jižní zahrady a Královská zahrada, ale že „férové podmínky“ odmítl.

21.srpna 2017 v 23:44, příspěvek archivován: 22.srpna 2017 v 11:03

Info.cz lže. Nové dno české žurnalistiky. Hrad oslavu nezakázal. Očekávám omluvu od vydavatele tohoto webu: https://t.co/kxlID3ZNnS

Do Jižních zahrad může jen 150 lidí

Hradní úředníci Horkému podle jeho vyjádření sdělili, že z bezpečnostních důvodů není možné vpustit do Jižních zahrad více než 150 lidí. Pokud by chtěl na oslavě více účastníků, nabídli mu jako alternativu prostor mezi Míčovnou a Letohrádkem královny Anny. „Přijmout se mi to nechce. Je to místo, které už je za hradním příkopem. Je to odlišné místo, než o kterém hovořil pan mluvčí Ovčáček, když říkal, že by se na to mohl složit kdokoli a kdokoli si to pronajmout,“ řekl Horký serveru Seznam Zprávy.

Moderátor, cestovatel a dokumentarista Petr Horký.
Vratislav Mynář uspořádal oslavu svých padesátin na Pražském hradě.

Poté, co Hrad konání oslavy podle původních představ Horkého nepovolil, přichází v úvahu několik variant. Režisér oznámil, že buď akci zruší a příspěvky lidem vrátí, nebo že ji uspořádá ve stejném termínu, ale na jiném místě.

Mynář slavil své 50. narozeniny letos v červnu v části Jižních zahrad, které byly kvůli tomu pro veřejnost uzavřeny. Tehdy uvedl, že za pronájem prostor zaplatil 180 tisíc korun bez DPH. Hostů pozval asi 200 a očekával, že jich přijde kolem 150. Narozeniny v areálu Pražského hradu slavil před rokem i hlavní Zemanův poradce Nejedlý. Kvůli oslavě si pronajal Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny, který do té doby k soukromé oslavě nebo ke komerční akci pronajat nebyl.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat