23. listopadu 2016 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář zavřel bránu, aby měl doma klid, stěžují si členové Hradní stráže

Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Nedávné nařízení kancléře Vratislava Mynáře uzavřít východní bránu Pražského hradu znepokojilo členy Hradní stráže. Za kancléřovým rozhodnutí vidí soukromé důvody, neboť v blízkosti brány bydlí. Nelíbí se jim ani to, že Mynáři musejí vzdávat poctu. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Pražský hrad byl v uplynulé době hojně kritizovaný v souvislosti se zavedením policejních kontrol u vstupů, kvůli nimž se před areálem tvořily fronty. Členové Hradní stráže si ale nyní stěžují i na různé zmatečné a nelogické příkazy, které podle nich přicházejí od samotného kancléře Vratislava Mynáře.

Brána u Černé věže, skrz níž denně přicházejí do Hradu stovky lidí po Starých zámeckých schodech, se v posledních dnech přes noc vždy uzavírá. Kancléř Mynář má pro toto rozhodnutí jednoznačně vysvětlení. „Všechny brány Pražského hradu jsou uzavřeny v době jeho vojenského střežení, tedy i brána na Opyši. Doba vojenského střežení platí od 22:00 do 6:00 hodin,“ vysvětlil.

Zaměstnanci Hradu a policisté, kteří kvůli uzavření brány musí při ranním nástupu do práce obcházet celý hradní komplex, ale vidí za Mynářovým krokem soukromé důvody. Kancléř totiž bydlí v domě v těsné blízkosti brány. Změny si tak podle zdrojů serveru Aktuálně.cz z Hradní stráže vyžádal kvůli tomu, že je v místě velký provoz.

Pocta kancléři

Uzavření východní brány Pražského hradu přitom není jediným speciálním požadavkem kancléře, s nímž jsou členové stráže nespokojeni. „Máme pořád nařízené, že máme kancléři vzdávat poctu,“ řekl serveru Aktuálně.cz jeden z členů stráže, který si z obavy ze ztráty zaměstnání přál zůstat v anonymitě. V minulosti něco takového přitom nebylo vůbec běžné, neboť pocta se vzdává například prezidentovi, ústavním činitelům či vysokým důstojníkům.

Hradní stráž nastupuje

Nástup Hradní stráže.

Mynářovo jednání kritizuje i bývalý šéf prezidentské ochranky Jan Ševčík. „To už je vrchol. Proč by měl voják salutovat civilistovi? Tato čest se přece vzdává vojenské hodnosti, a ne člověku,“ řekl Ševčík. Podle něj měli podobné „manýry komunističtí potentáti“, kteří si dělali z ochranky či vojáků obyčejné poskoky. V tomto případě jde o obtížně prokazatelnou šikanu, myslí si.

Neefektivní organizace směn


Zaměstnancům stráže se nelíbí ani organizace hlídek, která je dle nich mnohdy neefektivní. Namátkou na Hradčanské náměstí, kde vojáci po odcizení prezidentské standarty hlídali lešení, aby se podobný incident neopakoval. Jenže hlídka tam stojí ale nadále, ačkoliv lešení z místa již zmizelo.

Hradní stráž rozporuje, že veškerá bezpečnostní opatření jsou v platnosti kvůli teroristickým útokům ve světě z poslechních měsíců.„Přijatá opatření jsou řešena systematicky na stupni velení Hradní stráže a ne každý voják sloužící na Pražském hradě je s těmito opatřeními seznámen komplexně,“ řekl mluvčí Jiří Havel.

rsaRobert Sattler

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč