Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kancléř Mynář letěl do Kataru, prý chtěl pozvat emíra do Česka. Jednal bez vědomí vlády

Vratislav Mynář. (25. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář letěl minulou středu do katarského Dauhá. Podle Hradu tam jel z pověření prezidenta Miloše Zemana osobně pozvat katarského emíra do České republiky. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Mynář jednal s vedoucím kanceláře emíra. O jeho programu předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda, která je za zahraniční politiku země odpovědná.
  8:25aktualizováno  17:55

„Účelem cesty bylo předání osobního pozvání prezidenta republiky pro emíra státu Katar, šajcha Tamima bin Hamada Sáního,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle něj jednal Mynář s vedoucím kanceláře emíra.

„Jednalo se o běžnou pracovní cestu, kterou pana kancléře pověřil prezident republiky. Jejím cílem bylo osobně doručit oficiální pozvání katarského emíra na návštěvu do Česka,“ citoval Radiožurnál Víta Nováka z Kanceláře prezidenta republiky. O uskutečnění takové cesty podle něj není prezidentská kancelář povinna informovat úřad vlády.

Mynář odletěl do Dauhá letadlem katarských státních aerolinek ve středu 23. března odpoledne. Podle Ovčáčka byl kancléř na cestě i ve čtvrtek. Mluvčí vlády Václav Smolka i ministerstva zahraničí Lenka Do odmítli Mynářovu cestu komentovat.

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer považuje cestu hradního kancléře do Kataru za skandál a vážné porušení ústavních povinností. Hrad podle něj nemá vlastní zahraniční politiku a musí spolupracovat s vládou a ministrem zahraničí.

„Do Ruska pan prezident vysílal muže bez prověrky – pana (Martina) Nejedlého, teď vyslal do Kataru trestně stíhaného kancléře také bez prověrky, o jehož diplomatických schopnostech nikdo nic neví. Pro mě je to ohrožení zájmů České republiky,“ řekl Fischer Radiožurnálu. 

Není podle něj ani obvyklé, aby vedoucí prezidentské kanceláře osobně předával pozvánku. „Česká republika má dost velvyslanců, které osobně vysílá prezident republiky. Mně to připadá, že je to výlet nebo zase nějaký byznysový nápad pana kancléře a jeho blízkých,“ dodal senátor.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvedl, že podle zákonů kancelář prezidenta republiky nemá oznamovací povinnost tak, jako mají jiné ústřední orgány státní správy. „Na druhou stranu, aby zahraniční politika České republiky byla jednotná, tak minimálně základní informaci by vláda České republiky skrze ministerstvo zahraničních věcí o takto zamýšlené cestě a takto vykonané cestě dostat měla. To se bohužel nestalo,“ řekl Lipavský novinářům v Bratislavě, kde se zúčastnil schůzky s kolegy ze zemí východního křídla NATO.

„Pozvání hlavy státu k návštěvě ČR je výsadním právem prezidenta republiky, které nepodléhá žádnému schvalovacímu procesu ze strany vlády ČR či Parlamentu ČR. Je osobním a nepřenosným právem prezidenta republiky pozvat k návštěvě ČR své protějšky z jiných států,“ uvedl Ovčáček. 

S vládou podle něj poté prezident spolupracuje během příprav a realizace návštěvy. „Toto právo vychází z ústavní pravomoci prezidenta republiky zastupovat stát navenek,“ dodal mluvčí.

Prezidentská kancelář pak potvrdila, že do Kataru letěl i prezident Obchodní komory pro styky se státy GCC Peter Závodský. „Oba muži mají v Kataru bohaté zkušenosti s doprovázením oficiálních českých delegací, včetně delegací z ministerstva zahraničí,“ uvedl Ovčáček. Kancelář prezidenta republiky jim podle něj cestu nehradila. „Orientují se v místním prostředí a jejich přítomnost byla velmi užitečná,“ dodal.

Podobná cesta se nekonala poprvé

Není to poprvé, co Mynář odletěl bez mandátu vlády do zahraničí, uvedl Český rozhlas. V roce 2020 se v době epidemie koronaviru vydal spolu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým a šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslavem Tvrdíkem do Pekingu. 

Telegram

Podle serveru Seznam Zprávy tehdy vezl do čínské metropole dopis, v němž Miloš Zeman komunistickému režimu oznámil, že se zúčastní původně odřeknutého summitu v Číně.

Mynář řídí hradní kancelář od roku 2013, kdy byl do čela státu v přímé volbě zvolen Miloš Zeman. Čelí kritice zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Loni policie Mynáře obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu kvůli případu šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech. V úterý Hrad oznámil, že Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře.

Mynářův podřízený dostal tříletý trest vězení, zaplatit také měl podle pravomocného rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu milostí vše prominul. Podle prezidenta nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat