Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář nedostal prověrku i proto, že NBÚ zamlčel 30 let starou nehodu v opilosti

Kancléř Vratislav Mynář ukazuje žádost o bezpečnostní prověrku (19. prosince... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléř Vratislav Mynář ukazuje žádost o bezpečnostní prověrku (19. prosince... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Neudělení prověrky Vratislavu Mynářovi má podle ČT minimálně tři důvody - nevyjasněné vlastnictví pozemků, držení anonymních akcií a zamlčení nehody v opilosti. K té došlo před necelými třiceti lety - Mynář se tehdy opil během hodů opil a naboural do obecního rozhlasu.

Podle ČT Mynář Národnímu bezpečnostnímu úřadu řádně nevysvětlil pozemkové úpravy a vlastnictví pozemků v místě, kde bydlel a podnikal. Dále držel anonymní akcie v jedné z firem. A NBÚ kancléři vytýká, že zatajil nehodu pod vlivem alkoholu, za kterou měl být odsouzený. „K této nehodě mělo dojít zhruba před 30 lety,“ napsal web České televize.

Hradní kancléř následně popsal detaily kolize. Ta se podle jeho slov měla odehrát v době, kdy mu bylo devatenáct let. Mynář tehdy během hodů vypil několik piv a autem svých rodičů naboural do obecního rozhlasu. „Byla to samozřejmě klukovina. Ale vzhledem k tomu, že to bylo téměř před 30 lety, tak jsem nepředpokládal, že to musím dokládat,“ uvedl s tím, že při nehodě se nikomu nic nestalo.

Zákon přitom stanoví, že žadatel o prověrku musí doložit veškeré informace ze svého soukromého i profesního života za posledních dvacet let.

„Snažil jsem se být co nejvstřícnější“

Mynář proti rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu podal rozklad. „Podle mého názoru je to špatná právní klasifikace těch záležitostí, které jsou tam obsaženy. Jinak bych to laicky nazval, že se v řadě případů jedná o nedorozumění, protože já jsem se snažil být co nejvstřícnější. Nicméně vzpomenout si na každý detail ze své 25leté jak soukromé, tak podnikatelské historie, nemůžu zaručit, řekl hradní kancléř ČT.

NBÚ podle interních pravidel nevadí samotná nehoda, ale její nepřiznání. Právě naprostá otevřenost a upřímnost totiž hraje při prověrce klíčovou roli. Pokud kontrolovaná osoba tají „škraloup“ z minula, může se tak stát vydíratelnou. Právě to vadí NBÚ nejvíce. Mynář měl navíc během prověrky dost času a příležitostí vše úřadu vysvětlit. Bývá také pravidlem, že při osobním bezpečnostním pohovoru je člověku dána šance případné nesrovnalosti, ale i hříchy z minula vysvětlit.

„Každý má nárok na odvolání“

Zeman uvedl, že Mynáře neodvolá před vyčerpáním všech odvolacích možností. Pokud NBÚ rozklad odmítne, může Mynář podat správní žalobu k pražskému městskému soudu a poté ještě kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Jedním z důvodů, proč prezident Mynáře dosud neodvolal, je podle Zemana vyjádření Bezpečnostní informační služby (BIS), která dala k udělení prověrky Mynářovi kladné stanovisko.

Na otázku, zda počká s případným odvoláním kancléře až na soudní rozhodnutí, prezident odpověděl, že „jestliže každý má nárok na odvolání, platí to i na kancléře, protože všichni si jsme rovni“. Zeman už dříve řekl, že pro Mynáře ve své kanceláři vždy najde nějaké místo, i když už nebude kancléřem. Podle médií by rozhodnutí soudu mohlo trvat poměrně dlouho, Mynář by tak ve své funkci mohl zůstat až do konce tohoto Zemanova volebního období.

Kritika politiků

Poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová, která hradního kancléře opakovaně kritizovala kvůli chybějící prověrce nebo otálení se zveřejněním majetkového přiznání, ve středu oznámila, že zvažuje podnět k NBÚ. „Domnívám se, že na Hradě muselo a musí nutně docházet k porušování zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti,“ uvedla Kovářová v tiskovém prohlášení. Kancléř podle ní nemohl pracovat, aniž se seznamoval s utajovanými informacemi. „Zvažuji proto podnět Národnímu bezpečnostnímu úřadu, aby podezření z porušování zákona důsledně prošetřil,“ dodala Kovářová.

Neodvolání Mynáře kritizovala řada politiků, včetně ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Ten se pozastavil nad tím, že je Zeman razantní při odvolávání šéfů ochranky a Hradní stráže kvůli vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem, ohledně kancléře ale stále jasno není.

O Mynářově rozkladu bude nyní rozhodovat ředitel NBÚ na základě návrhu rozkladové komise. Podle zákona na to má tři měsíce. Pokud rozkladu vyhoví, začne nové bezpečnostní řízení. Úřad tedy znovu projedná, zda udělí Mynářovi prověrku.

Podle výroční zprávy NBÚ vyhověl ředitel úřadu v roce 2014 více než čtvrtině rozkladů. Ze 40 jich k novému projednání poslal 12, tři však doposud nerozhodl. Za posledních devět let pak průměrně uspěla s rozkladem zhruba třetina lidí. Nižší je ale úspěšnost žalob. Pražský městský soud jich od roku 2006 do loňska obdržel 90 a vyhověl ve 14 případech.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...