9. ledna 2015 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář obelhal Zemana. Materiály k prověrce dodal s ročním zpožděním

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Prezidentův kancléř Vratislav Mynář dodal zbytek materiálů, které po něm kvůli jeho prověrce na stupeň přísně tajné požadoval Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), až na konci loňského roku. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až loni na přelomu listopadu a prosince, tedy skoro rok poté, co Mynář o prověrku požádal.

Napsala to v pátek Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na informované zdroje. Prezident Miloš Zeman podle deníku o zdržení nevěděl.

ČTĚTE TAKÉ:

Mynář chybějící požadované informace a dokumenty bezpečnostními úřadu poskytl až po jeho upozornění, že pokud materiály nutné pro doplnění žádosti o prověrku nedodá, bude řízení zastaveno.

Mynář deníku řekl, že požadované podklady poskytl přesně podle pokynů Národního bezpečnostního úřadu. Na otázku, zda je pravda, že vše potřebné dodal až po pohrůžce zastavením řízení o prověrce, ale neodpověděl.

Mynář odsouval už žádost o prověrku. Požádal o ni až tři čtvrtě roku po nástupu na místo hradního kancléře. Hrad dříve uvedl, že Mynář prověrku pro výkon funkce nepotřebuje. Nesmí se ale seznamovat s utajovanými skutečnostmi, které mohou znát jeho podřízení s příslušným prověřením od NBÚ.

O ničem nevím, řekl Zeman

Zeman řekl, že o téměř ročním zpoždění neví. „Nevěděl jsem o tom, že by prověrka teprve začala, protože jsem byl informován, že prověrka průběžně probíhá a že pan kancléř průběžně dodává informace,“ cituje prezidenta MfD. Zemana měl o hladkém průběhu prověrky vedle Mynáře ujišťovat také šéf hradního bezpečnostního odboru Jan Fulík, který je považován za Mynářova spojence.

Vratislav Mynář

  • V letech 2009 až 2012 zasedal Mynář v představenstvu společnosti Tessile ditta services, která se podílela na vymáhání pohledávek od černých pasažérů pro pražský dopravní podnik.
  • Na podzim 2012 byl Mynář dvojkou kandidátky SPOZ do zastupitelstva Zlínského kraje. Zvolen nebyl, neboť jej díky preferenčním hlasům "přeskočili" tři další kandidáti. Do zastupitelstva se však nakonec dostal jako první náhradník. Na mandát rezignoval na podzim 2013. Zdůvodnil to tím, že se chce plně věnovat funkci kancléře a lídra sněmovní kandidátky SPOZ na Zlínsku.
  • V předčasných parlamentních volbách v říjnu 2013 vedl Mynář kandidátku SPOZ ve Zlínském kraji. Kandidaturu si kancléř nechal schválit od prezidenta republiky. SPOZ se však do Parlamentu nedostala.
  • Mynář nedisponuje bezpečnostní prověrkou Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Nemůže proto například zastupovat hlavu státu na některých důležitých jednáních. Koncem října 2013 prezident Zeman řekl, že Mynář si musí prověrku co nejrychleji dodělat, jinak o místo kancléře přijde. Mynář následně o prověrku požádal, podle aktuálních informací Mladé fronty Dnes ale dodal zbytek materiálů nutných k prověrce až koncem loňského roku.
  • Podle médií mohou NBÚ vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, mimo jiné z dob jeho působení ve firmě Petrcíle, v níž figuroval po boku podnikatele Radima Masného. K Mynářovi se hlásí i kontroverzní lobbista Miroslav Šlouf. "Potkali jsme se obchodně. A už dlouho jezdíme na vodu," řekl Šlouf médiím v září 2012.

Bezpečnostní úřad podle svého mluvčího Radka Holého při bezpečnostním řízení vychází z předpokladu, že každý žadatel o prověrku má eminentní zájem, aby ji získal co nejdříve. V naprosté většině případů tak prověrka skončí před uplynutím devítiměsíční základní lhůty pro stupeň přísně tajné, řekl Holý. „Délka řízení závisí na míře součinnosti prověřované osoby a součinnosti všech orgánů státu a organizací, s nimiž NBÚ spolupracuje,“ dodal.

Vadit by mohlo podivné podnikání i nákup vily

Podle dřívějších spekulací médií je možné, že NBÚ kancléřovi prověrku neudělí. Údajně mohou vadit některé jeho podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat nedávný nákup vily v pražských Strašnicích. Mynář objekt koupil před Vánoci od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř tvrdí, že v nákupu nic podezřelého nevidí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!