Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mynář odevzdal majetkové přiznání za rok 2013. Chlapci si z nás dělají pr..., řekl Gazdík

Česko

  11:19aktualizováno  12:29
PRAHA - Prezidentův kancléř Vratislav Mynář předal v úterý ve sněmovně poslankyni TOP 09 a Starostů Věře Kovářové své majetkové přiznání za předminulý rok. „Kdyby byl co k čemu, přinese i to za rok 2014,“ uvedla pro server Lidovky.cz Kovářová a dokument zveřejnila na webu. Podle místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka (STAN) si kancléř „dělá pr**l“.

Kancléř Kovářovou vyzval, aby se v souvislosti s majetkovými přiznáními zasadila o zpřesnění zákona o střetu zájmů. foto:  Petr Topič, MAFRA

Předání majetkového přiznání bylo reakcí na kritiku, která se z klubu TOP 09 a Starostů včetně Kovářové snesla v pátek na prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s jeho podporou vládního návrhu zákona o prokazování původu majetku. Frakce to označila za pokrytectví, když kancléř dosud majetkové přiznání nepředložil. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček následně sdělil, ze Mynář poskytne Kovářové majetkové přiznání v úterý.

„Doufám, že tím zamezíme dalším populistickým útokům na pana prezidenta, které z vašich úst vycházejí,“ řekl Kovářové při předání dokumentu Mynář. Nechtěl si na oplátku vzít přiznání Kovářové. „I bez toho můžete s mým majetkovým přiznáním naložit, jak chcete,“ dodal kancléř.

Pozdě, ale přece

„Nezbývá mi nic jiného, než konstatovat: Pozdě, ale přece,“ řekla poté novinářům Kovářová. Je podle ní důležité, že se Mynář rozhodl přiznání zveřejnit, správnost ale posuzovat nebude. Protože je vyplněno podle nynějšího zákona, nikdo nemá možnost zjistit, s jakým majetkem kancléř nastupoval do funkce, podotkla poslankyně. Poslanci TOP 09 a Starostů prosazují novelu, která by to zavedla.

Mynář v dokumentu za rok 2013 pouze uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách a že je bez dluhů. Hradní kancléř Kovářovou vyzval, aby se v souvislosti s majetkovými přiznáními zasadila o zpřesnění zákona o střetu zájmů.

Kancléř Mynář nese své daňové přiznání společně s prezidentským mluvčím...

Skutečnost, že Mynář přinesl do sněmovny přiznání za rok 2013, rozčílila místopředsedu sněmovny Petra Gazdíka. „Pan prezident lobbuje za majetková přiznání, kdy všichni občané musí na výzvu finančního úřadu předložit veškerý svůj majetek. A jeho kancléř, u kterého panují pochybnosti, jak majetek získal, si z nás dělá pr**l,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Gazdík.

Navíc dokument, který hradní kancléř přinesl, je podle něj k ničemu. „Měl odevzdat majetkové přiznání, tedy jaký má majetek, ne majetkové přiznání na základě zákona o střetu zájmů za rok 2013. To je značný rozdíl. Pokud nevíme, z jakého stavu vycházel, když vstoupil do politiky, je to k ničemu. Ať jdou do pr**le příkladem,“ dodal s tím, že Mynář se jen snaží „obalamutit média a občany“. „Fakt si z nás dělají pr**l, chlapci.“

  • "Já myslím, že pan místopředseda Gazdík by měl trošku ubrat plyn ve svých emocích a měl by se přidat ke své kolegyni paní poslankyni Kovářové, která přislíbila panu kancléři, že bude iniciovat změnu zákona o střetu zájmů tak, aby bylo jasné, kam má vedoucí kanceláře republiky toto přiznání, respektive čestné prohlášení podávat," reagoval na slova Gazdíka hradní mluvčí.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Podle Kovářové sice nebylo domluveno, jaké majetkové přiznání jí Mynář předá, kritice ale rozumí. „Je jasné, že když ještě nevypršel termín, do kdy má podat přiznání za 2014, tak že přinese za rok 2013. Ale kdyby byl co k čemu, tak přinese i to za loňský rok,“ uvedla pro server Lidovky.cz.  

Kovářová doufá, že majetkové přiznání za loňský rok Mynář už zveřejní sám. „Má na to ještě týden. Doufám, že najde způsob, jak ho zveřejnit. Ovšem pokud by ho chtěl dát do mých rukou, tak není problém,“ dodala.

Mynář bez dluhů

Poslankyně následně Mynářovo i své přiznání zveřejnila na svém webu. Mynář v majetkovém přiznání za rok 2013 mimo jiné uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách, v jedné z nich do 13. srpna, a žádné dluhy. V jedné ze společností byl do 12. září jednatelem. 

Mynář v dokumentu za rok 2013 pouze uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách a že...

Zákon o střetu zájmů

Zákon o střetu zájmů není ohledně majetkových přiznání vedoucího kanceláře prezidenta republiky příliš jasný. Mynář před novináři zopakoval, že jej vyplnil, zákonnou povinnost splnil a dokument uložil na hradním legislativním odboru. 

„Zákon nám neříká evidenční místo, kam kancelář prezidenta republiky má majetkové přiznání dát,“ uvedl. Kovářová podotkla, že se bude snažit Mynářovu výzvu ohledně zpřesnění zákona naplnit.

Kovářová patří k dlouhodobým kritikům Mynáře kvůli tomu, že odmítal zveřejnit nejen svůj majetek, ale i plat. Plat kancléř zveřejnil v dubnu. Dosud nemá bezpečnostní prověrku. „Prověrka je zcela v kompetenci Národního bezpečnostního úřadu. Nemám žádné další informace a věřím, že oni postupují podle zákona,“ řekl Mynář.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!