24. ledna 2015 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář plat nezveřejní. Je to jeho osobní rozhodnutí, tvrdí Hrad

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Sankce mu nehrozí. Jediné, co brání zveřejnění platu kancléře Vratislava Mynáře, je sám Vratislav Mynář. Proč? Na to odmítá odpovědět. Hrad přitom radí: Zeptejte se kancléře.

„V tomto směru se prosím obraťte na pana kancléře, protože je to jeho osobní rozhodnutí,“ řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Záležitostí se zatím nezabývala ani hlava státu. „Pan prezident v těchto dnech tuto otázku s kancléřem neřešil,“ dodal.

V rozhovoru pro LN Mynář tvrdil, že plat nezveřejní, protože by prezidentské kanceláři hrozily pokuty. „Každá mince má dvě strany. Jedna to ocení, druhá nás bude kritizovat, že hazardujeme s penězi daňových poplatníků,“ zdůvodnil své stanovisko - „nejít do rizika“ Mynář.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokuty ale nehrozí. Potvrzuje to i autor informačního zákona Oldřich Kužílek (více ZDE). „Je to rebelie. Lžou, jako když tiskne,“ okomentoval přístup prezidentské kanceláře. Je to, jako kdyby si vymysleli jakékoliv jiné tvrzení a dali ho s razítkem na papír. Mohou pak klidně napsat: U Křivoklátu v lese nerostly čirůvky, proto vám tu informaci nemůžeme poskytnout,“ dodal Kužílek, jinak poradce pro otevřenost veřejné správy z neziskové organizace Otevřená společnost.

To však rozhodnutí kancléře nezměnilo. „Pane kolego, děkuji za dotazy, myslím, že byste si měl přečíst vaše noviny, kde jsem na to v rozhovoru odpovídal,“ trvá na svém Mynář. Že se jedná o lichou argumentaci? Nevadí. „Takže děkuji za zájem a přeji hezký den,“ ukončil kancléř bez odpovědi hovor.

Všechny žádosti o informace v poslední štaci končí na Mynářově stole. Jeho poslední rozhodnutí o nezveřejnění má necelé dvě stránky. Tvrdí v něm, že veřejný zájem na odtajnění je vyšší u ředitele základní školy než u jeho spolupracovníků. „Zveřejnění platu má jiný dopad provázený rizikem zneužití v případě ředitele základní školy Lhota u Vsetína a jiný v případě zaměstnanců kanceláře prezidenta republiky,“ napsal do stanoviska například.

Judikáty ale hovoří opačně: na informace o platech vrcholných státních úředníků mají daňoví poplatníci právo. Ostatně, Hrad už jeden soudní spor o data o platech prohrál.

Mynářův předchůdce musel v roce 2012 vydat informace o tom, kolik na Hradě vydělával Klausův vicekancléř Petr Hájek a prezidentský tajemník Ladislav Jakl. A mimochodem, dodnes Hrad dluží odpověď na to, kolik kancelář zaplatila za tento prohraný soudní proces.

jzlJakub Zelenka