7. února 2019 22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář si postavil načerno rybník, podle úřadu ho bez povolení používá k zasněžování sjezdovky

Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

OSVĚTIMANY (Uherskohradišťko)/PRAHA Hradní kancléř Vratislav Mynář postavil před třinácti lety ve svých rodných Osvětimanech na Uherskohradišťsku rybník, na nějž dosud nemá stavební povolení. Má jej používat pro částečné zasněžování své sjezdovky, což mu podle Vodohospodářského úřadu též nebylo povoleno. O situaci má v pondělí referovat pořad České televize Reportéři ČT, Mynář ale zveřejnil svou odpověď novinářům ve formě videa již ve čtvrtek.

Skutečnost, že stavební povolení nemá, Mynář ve zveřejněném videu přiznal. „O stavební povolení jsme několikrát požádali, z důvodu úmrtí několika majitelů pozemků se nám ale nepodařilo dotáhnout veškerá dědická řízení,“ vysvětlil. Rybník ale podle něj vznikl v souladu se stavebním plánem a se souhlasem všech dotčených orgánů. Zároveň má podle kancléře pozitivní vliv na okolí, protože chrání obec před záplavami, slouží jako požární a retenční nádrž a má též rekreační funkci.

Reportáž o vzniklé situaci připravovala Česká televize již od prosince loňského roku a odvysílat by ji měla v pondělí v rámci pořadu Reportéři ČT. Mynář odmítl poskytnout rozhovor, ale sám natočil „odpověď“ pro novináře ve formě videa, které zveřejnil ve čtvrtek ještě před odvysíláním reportáže. „Když už jsme si měli domluvit pouze termín natáčení, nám pan Mynář oznámil, že odpovědi zašle natočené na video. Tedy bez toho, abychom mu mohli klást otázky, jak je při rozhovoru běžné. Dále nám pan kancléř oznámil, že video dodá do ČT prostřednictvím kurýra,“ uvedla redaktorka Adéla Paclíková pro Deník N s tím, že žádný kurýr nedorazil.

Problém zasněžování

Absenci stavebního povolení potvrdil Deníku N také mluvčí Uherského Hradiště Jan Pašma.  „Náš vodoprávní úřad věc řeší od roku 2015 a bylo zahájeno řízení o odstranění stavby. To bylo přerušeno, protože si zažádali o dodatečné povolení stavby, řízení nyní probíhá,“ uvedl. Podle Vodohospodářského úřadu chybí Mynářovi také povolení k zasněžování sjezdovky, to ale kancléř ve videu odmítl. „Povolení máme. Máme souhlas na čerpání vody od správce toku,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman údajně nehodlá věc řešit.  „Pan kancléř sám věc řeší, jak uvedl. Navíc je rybník stavbou bohulibou, která slouží k všeobecnému užitku,“ napsal serveru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Ve svých rodných Osvětimanech vlastní Mynář též penzion, kde prezident přespává při svých návštěvách Zlínského kraje. Kancléř je zde obecním zastupitelem za Stranu práv občanů. Z téže strany se rekrutoval i místní starosta Aleš Pfeffer.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz