Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář utekl před novináři. Nechtěl vysvětlovat, proč nedostal prověrku

Nezvyklé vedro v jednom ze sálů Pražského hradu  poznamenalo tiskovou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezvyklé vedro v jednom ze sálů Pražského hradu poznamenalo tiskovou... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Fintu s falešným vozem použil hradní kancléř Vratislav Mynář, aby se vyhnul novinářům. Mynář tak nevysvětlil, proč mu Národní bezpečnostní úřad neudělil prověrku na stupeň přísně tajné, ani zda nemá v úmyslu rezignovat. Prověrku potřebuje k výkonu funkce.

Mynář přišel do Senátu místo prezidenta republiky kvůli volbě ústavního soudce. Už při příchodu čelil otázkám bez jediného slova a zmizel v budově. Poté zrušil avizované vyjádření k výsledkům volby a s novináři se nesetkal.

Vůz, se kterým Mynář přijel, poté přejel z nádvoří před jednacím sálem před budovu Senátu na Valdštejnské náměstí, kam ho sledovali novináři, kteří čekali na kancléře. Mynář však mezitím Senát opustil jiným vozem.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl podle deníku Právo kancléři prezidenta udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné. Šéf NBÚ Dušan Navrátil se kvůli tomu v uplynulých dnech dvakrát sešel s prezidentem Milošem Zemanem.

Hrad nekomentuje

K zásadnímu faktu tak zatím všichni z Hradu mlčí. Prezident Zeman odbyl dotaz slovy, že „nekomentuje komentáře Práva a počká na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu.“ Právě Zeman v minulosti uvedl, že pokud Mynář prověrku nezíská, nebude na Hradě jako kancléř dále působit. Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013.

Svatba Alexandry Noskové a Vratislava Mynáře v sobotu 28. února.
Před začátkem tiskové konference, které se zúčastnila i zahraniční média, se v...

Mynářovu prověrku nechce komentovat ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem řízení NBÚ, nemám o věci žádné informace. Obecně platí, že setkání k bezpečnostní problematice v zásadě nekomentuji,“ sdělil Ovčáček.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému správnímu soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem...

Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem ji za peníze vyšší, než byla pořizovací cena toho pána,“ brání se. Janouškova advokáta Víta Širokého, od kterého nemovitost koupil, prý nezná. „Viděl jsem ho pouze jednou při podpisu smlouvy,“ řekl kancléř.

Důvody rozhodnutí NBÚ nejsou známy, spekuluje se ale o tom, že úřadu mohly vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Mynář to opakovaně odmítl. Podle některých odborníků by hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích. Mynář objekt koupil loni před Vánocemi od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...