Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Mynář vs. NBÚ. Spor o prověrku po více než 1000 dnech začne, u soudkyně už kancléř jednou prohrál

Česko

  5:00
PRAHA - 1048 dní. Tak dlouho leží na Městském soudu v Praze žaloba kancléře Vratislava Mynáře kvůli bezpečnostní prověrce. Případ se ale konečně bude moct pohnout kupředu. Soud nařídil jednání, kauza do soudní síně vstoupí ještě letos. Osvědčení prvnímu muži prezidentské kanceláře nevydal Národní bezpečností úřad. Právě proti této instituci brojí Mynář žalobou, její verdikt chce zvrátit.

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. foto:  Dan Materna, MAFRA

15. ledna 2016 došla na pražský městský soud Mynářova žaloba. 19. prosince 2018 by se měly sporné strany konečně setkat v soudní síni. Začne se tak rozplétat příběh, jenž započal v září 2015. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) tehdy rozhodl, že Mynářovi nejstriktnější prověrka, na stupeň přísně tajné, nenáleží. Z pohledu kancléře nezafungoval ani podaný rozklad, tehdejší ředitel NBÚ Dušan Navrátil verdiktu svých lidí přisvědčil.

Lex Mynář: vláda novelu rozcupovala, kancléř prý nejpřísnější prověrku nepotřebuje

„Správní žaloby soud podle zákona projednává v pořadí, v jakém přišly. Bohužel správní úsek našeho soudu je velice zatížen, a tak se zmiňovaná žaloba dostala k projednání až nyní,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Markéta Puci, proč první jednání přichází téměř tři roky od podání žaloby. Prostoj odpovídá tomu, že podle statistik platí pražská městská instance na poli správního soudnictví za nejpomalejší v zemi.

Co je možné od blížícího se premiérového střetnutí obou stran očekávat, lze v hrubých rysech načrtnout. Soud vyzve Mynáře i NBÚ, aby přednesli svá stanoviska. Je prakticky jisté, že ze svých pozic neuhne ani jeden. Také by měli shrnout základní argumenty. Další průběh jednání už má ve svých rukou soud. Jakým směrem kauzu povede a zda rovnou rozhodne, nechce instance komentovat.

Stará známá soudkyně

„Vše potřebné se dozvíte při jednání,“ uvedla mluvčí Puci. Nicméně dvě věci jsou jasné už teď. Pokud se budou chtít občané s případem naživo seznámit, budou mít šanci. Dveře do síně budou otevřené. „Jednání bude jako ve většině jiných případů veřejné,“ sdělila mluvčí Puci. Lidovky.cz navíc zjistily, kdo bude případ vyřizovat. Kauzu má na starosti předsedkyně senátu Karla Cháberová.

Na ni nemá Mynář nejlepší vzpomínky. Kancelář prezidenta republiky po rozhodnutí jejího senátu ztratila spor o to, zda má podle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytnout žadateli kopie Mynářových výplatních pásek za roky 2013 a 2014. Senát Cháberové se na stranu žadatele, občanského publicisty Jana Potměšila, přiklonil minulý měsíc.

Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR.

„Omlouvám se, nejsem zproštěn mlčenlivosti,“ reagoval Mynářův advokát Lukáš Trojan na otázku serveru Lidovky.cz, zda se jeho klient u prvního jednání ukáže. Kancléře Lidovky.cz nezastihly, je s prezidentem republiky v Izraeli. Ale už dříve se pro server vyjádřil striktně. „Pokud tam nemáte něco jiného než k mé prověrce, k čemuž se do rozhodnutí soudu vyjadřovat nebudu, tak vám přeju hezké odpoledne,“ sdělil v lednu 2017.

Jak už Lidovky.cz dříve upozornily, v souvislosti se svým případem čekal Mynář na výsledek podobného příběhu jiného úředníka. Někdejší náměstek ministra obrany Václav Regner v roce 2006 o svou prověrku přišel, NBÚ mu jí odebral bez udání důvodu. Regner ke své obraně využil všechny soudní instance v zemi, prověrku mu to ale nevrátilo. Obrátil se proto do Štrasburku k Evropskému soudu pro lidská práva.

‚Štrasburk? Zbabělé rozhodnutí‘

Proč ji nedostal?

Dosud se neobjevilo oficiální vysvětlení, proč NBÚ odmítl nejpřísnější prověrku Mynářovi vydat. Vzhledem k povaze režimu práce NBÚ je to logické. Nicméně spekulovalo se o tom, že důvody mohou být Mynářovy obchody z minulosti.
V lednu 2015 například vyšlo najevo, že kancléř koupil od advokáta Víta Širokého vilu ve Strašnicích. Cena 5,5 milionu byla podle realitních makléřů podstřelená.
Česká televize také upozornila na to, že důvodem mohla být zhruba 30 let stará nehoda, kterou Mynář způsobil v opilosti. Nikomu se nic nestalo. Problém podle ČT může být v tom, že ji Mynář v řízení s NBÚ nezmínil.

Podle Trojana mohlo mít toto řízení vliv, jak má k této problematice přistupovat tuzemská justice. Tedy i včetně sporu Mynáře s NBÚ. Loni v září však štrasburský Velký Senát rozhodl v Regnerův neprospěch. „Rozhodnutí považuji za zbabělé s tím, že soudci více než kdy jindy vystupovali jako obhájci zájmů státu, které je do funkce nominovaly,“ reagoval na tento verdikt Trojan. Jestli se odrazí i v řízení s jeho klientem, zůstává otázkou.

Ziskem nejpřísnějšího bezpečnostního osvědčení podmínil prezident Miloš Zeman Mynářovo setrvání ve funkci. Podotkl však, že pokud ve sporu padne, funkce ho sice zbaví, ale najde mu na Hradě jinou pozici. Mynář má v držení prověrku na nejmírnější stupeň utajení, vyhrazené. V praxi to znamená, že nemůže být po boku prezidenta při všech jeho schůzkách a přebírání těch nejdůvěrnějších zpravodajských materiálů.

Je však třeba říct, že zákon nejstriktnější osvědčení po Mynářovi nežádá. V tomto ohledu si naběhl sám kancléř, když si o něj řekl. Povahu informací, s nimiž ve své funkci zachází, stanovilo nařízení vlády z roku 2005. Podle něj takové informace mají povahu stupně vyhrazené nanejvýš důvěrné. Sněmovna letos v červnu zavrhla novelu, z níž by vedoucímu prezidentské kanceláře plynula povinnost držet právě nejpřísnější osvědčení.

Autor: