Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář přede mnou roztrhal list s prémiemi, řekl Zeman. Kvůli rudým trenkám

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a jeho kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (vlevo) a jeho kancléř Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman kancléře Vratislava Mynáře z Pražského hradu nevyhodí, ani když neuspěje s odvoláním proti neudělení bezpečnostní prověrky. Ocenil jeho pozitivní práci na Hradě. „Roztrhal přede mnou list papíru, na kterém byl napsaný návrh na čtvrtletní prémie,“ uvedl v souvislosti s kauzou vyvěšení rudých trenek místo standarty.

„Kancléř za mnou přišel, a protože zrovna byla výplata čtvrtletních prémií, roztrhal přede mnou list papíru, na kterém byl návrh na prémie. Udělal to, aniž bych mu něco řekl. A to z prostého důvodu: samozřejmě rovněž cítí určitou spoluodpovědnost, byť ne přímou, za tu vlajku,“ uvedl Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz.

Jedním z témat více než hodinového pořadu s názvem „S prezidentem v Lánech“ bylo totiž potrestání vedoucích zaměstnanců hradní ochranky za akci Ztohoven, jejíž členové pověsili místo standarty rudé trenýrky.

Kancléře Vratislava Mynáře se to ale nijak nedotklo, což již dříve kritizovali někteří politici. Mezi nimi například i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Na jedné straně rychle končí na Hradě lidé skrz trenýrky, ale kdy budeme mít jasno skrz kancléře, ktery nedostal bezpečnostní prověrku?“ uvedl před nedávnem na svém Twitteru.

Jenže Mynářovo angažmá na Hradě v budoucnu neohrozí dokonce ani případný neúspěch s bezpečnostní prověrkou. Zeman už dříve naznačil, že kancléře neodvolá před vyčerpáním všech odvolacích možností, tedy i případné kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Mynář zatím podal rozklad proti zamítnutí k NBÚ. (více čtěte ZDE)

„Hrozí mu, že nedostane prověrku a že ani tehdy, kdy se odvolá, soud jeho odvolání nevyhoví. V takovém případě splním svoje slova, odvolám ho z jeho funkce a najdu si nového kancléře,“ uvedl sice Zeman v rozhovoru, vzápětí ale nastínil své plány do budoucna.

Ve zkratce: Mynář by sice místo kancléře musel opustit, Zeman by pro něj ale na Hradě našel jiné místo. „Je to člověk, který odvedl velké množství pozitivní práce, která sice není mediálně vděčná a zajímavá, ale já o ní vím a oceňuji ji,“ vysvětlil své stanovisko. „Měla by to být nějaká odborná pozice, která bude vycházet z jeho dosavadních zkušeností s fungováním hradní kanceláře. Tak daleko, abychom to konkretizovali, jsme se ještě nedostali,“ pokračoval.

Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později. Neudělení prověrky má minimálně tři důvody - nevyjasněné vlastnictví pozemků, držení anonymních akcií a zamlčení nehody v opilosti. K té došlo před necelými třiceti lety. Mynář se tehdy opil během hodů opil a naboural do obecního rozhlasu.

Děti urpchlíků? Lidské štíty mladých mužů s iPhony

Zeman kromě Mynářovy prověrky řešil i téma uprchlické krize. Děti uprchlíků v části rozhovoru označil za „lidské štíty“. „Ale tak samozřejmě, že když se člověk dívá na plačící děti, tak by byl nelida, kdyby necítil soucit. Ale také si musíte položit otázku, proč lidé ze zemí, kde se nebojuje, tyto děti tahají s sebou, tahají je v gumových člunech, když dobře vědí, že hrozí nebezpečí utonutí. Já bych řekl, že děti slouží jako živý štít vůči mladým chlapcům s iPhony,“ řekl Zeman.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...