Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Politici kritizují Mynáře. Ten pán je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno, míní Kalousek

Hostem Rozstřelu je vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. (22. června 2021) foto: Michal RůžičkaMAFRA

Politici se shodují, že odvolání šéfa Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře je správným krokem. Lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotýká, že Mynářovo odvolání je od Babiše krokem k prezidentské kandidatuře. „Jde o správný postoj, ale hradní partička se teď nechová jinak, než tomu bylo v minulosti,“ míní.
  15:16

„Kancléř Mynář by si měl uvědomit neudržitelnost současné situace a ze své funkce odejít. Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost článek 66, měl by premiér – ať už současný nebo budoucí – kancléře odvolat,“ napsal na Twitteru lídr ODS Petr Fiala.

Dodal, že jsme ve vážné a neudržitelné situaci, ze které musíme najít důstojnou cestu a vrátit důvěru v základní instituce státu.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš reagoval, že rezignace trestně stíhaného kancléře bez prověrky měla proběhnout už před několika lety.

Lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová napsala, že výzva k rezignaci Vratislava Mynáře je od Andreje Babiše krokem k prezidentské kandidatuře. „Jde o správný postoj, ale hradní partička se teď nechová jinak, než tomu bylo v minulosti. Tehdy premiér odvahu neměl, protože prezidenta potřeboval. Odvážný a rázný, jen když je to levné,“ okomentovala.

Miroslav Kalousek situaci komentoval s tím, že se už nikdy nedozvíme, jak dlouho nikým nevolený Vratislav Mynář fakticky vykonával pravomoci prezidenta za nemocného Mloše Zemana. „V každém případě se jich nechtěl vzdát do poslední chvíle, tajil informace od ÚVN a útočil na Senát. Ten pán je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno,“ míní.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského to vypadá, že Mynář ztratil své spojence: „Prezident v nemocnici, premiér ho vyzývá k rezignaci, komunisti mimo sněmovnu, (předseda Sněmovny Radek) Vondráček chce vědět, proč se stal obětí jeho her. Zbývá akorát (Jan) Veleba,“ okomentoval.

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že aktivity hradního kancléře Vratislava Mynáře musí skončit jeho rezignací, protože jsou hlavním problémem současného dění okolo zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny provedl sám.

19. října 2021

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat