2. srpna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynáře a lidi kolem firmy, za kterou se přimlouval v Kyrgyzstánu, pojí minulost

Vratislav Mynář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Už tři týdny kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář tvrdí, že firmu Liglass Trading CZ nezná. Že v oboru neznámou společnost, jež přesto získala v­ Kyrgyzstánu mnohamiliardovou zakázku na výstavbu hydroelektráren, podpořil dopisem tamní vládě jen z­ altruistických důvodů.

Prý aby pomohl tuzemské firmě v ­zahraničí. LN však nyní zjistily, že Mynářova motivace mohla být osobnějšího rázu. S lidmi kolem společnosti Liglass Trading CZ má totiž Mynář společnou podnikatelskou minulost.

Na řece Naryn chce Kyrgyzstán postavit strategické hydroelektrárny.

Na řece Naryn chce Kyrgyzstán postavit strategické hydroelektrárny.

Majitelem firmy Liglass Trading CZ, která dle obchodního rejstříku sídlí v rozpadlé fabrice u ­Železného Brodu, je dosud nevýrazný český podnikatel Michael Smelík. Jeho manželka Michala Smelíková pracuje jako vedoucí advokátní kanceláře Šachta & Špaček, jež manželově firmě poskytuje právní služby. Klíčem k­ pochopení možných vazeb mezi Liglassem a Mynářem je jméno Smelíkové za svobodna: Juharová.

To není jméno bez podnikatelské minulosti. Působila v orgánech firem spojených s právníky dnes již zaniklé advokátní kanceláře Šachta & Partners, mezi jejíž klienty patřil lobbista Ivo Rittig. Konkrétně v letech 2009 až 2011 byla předsedkyní dozorčí rady Credit Management Services. Zajímavé je, komu tato firma patřila.

V roce 2011 tam držela 34 procent mateřská společnost Credit Management. A tu tehdy spoluvlastnil – Mynář. Na valné hromadě této firmy se prezentoval držením poloviny jejích akcií.

Nebývá obvyklé, aby významní vlastníci firem neznali šéfy svých dozorčích rad a naopak. I proto je zarážející, že Smelíková Mynáře nezná, jak sdělila LN. Kancléř zase uvedl: „Splétáte jakési podivné, nesmyslné pavučiny, abyste se do nich sám nakonec zaplétal.“

Vítězství Liglassu budí nevoli i­ v Kyrgyzstánu. Firma dosud nedoložila, že by postavila jedinou hydroelektrárnu. Ani její finanční kondice není hvězdná – v roce 2014 skončila s milionovou ztrátou.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?