Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Myslel jsem si, že jste Hostovský

Česko

LITERÁRNÍ DIÁŘ

Na otázku, kdy mělo lidstvo hvězdné hodiny, se pokusil odpovědět rakouský spisovatel Stefan Zweig. Jeho kniha Hvězdné hodiny lidstva nedávno vyšla znovu v českém překladu. Autor je známý svými prózami jako Netrpělivost srdce či 24 hodin ze života jedné ženy. Filmové zpracování posledně jmenované knihy ostatně nabídla minulý týden Česká televize. Stefan Zweig ale velmi proslul také životopisy Balzaka, Dickense, Erasma Rotterdamského či Marie Antoinetty.

Naopak o Stefanu Zweigovi se zmiňuje ve své knize Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině Egon Hostovský. V jeho spisovatelských začátcích jedna ze sestřenic pronesla: „No, roste nám v rodině druhý Stefan Zweig.“ Po tomto výroku mladík z Hronova slavného příbuzného nenáviděl, ale po čase Zweigovy prózy ocenil a jednu z jeho knih také přeložil do češtiny. Když později Čechy obsadil Hitler, byl Egon Hostovský na přednáškovém turné v Bruselu. Ocitl se bez prostředků, v zoufalé situaci -přestože vlastně díky šťastné náhodě unikl před jistou smrtí.

Český autor měl jedinou naději - že některé jeho knihy vyjdou v překladech. Poprosil proto slavného příbuzného o kontakt na francouzského nakladatele. Stefan Zweig odepsal: „Představitelé malých literatur se nikdy nadlouho nezabydlí v literaturách velkých národů. Takový je již osud. A případ literatury české je prý daleko beznadějnější než literatur jiných. Čapek je prý neopakovatelná výjimka a Hašek je prý mezinárodní nedorozumění, neboť Dobrý voják Švejk nalézá ohlas ve světě jen pro provokativní neomalenost a vulgárnost.“

Nakonec se však Egonu Hostovskému podařilo dosáhnout toho, že se dva jeho romány začaly do francouzštiny překládat, což si nenechal pro sebe, a napsal to v štiplavém dopise Stefanu Zweigovi. Rakouský spisovatel vřele zareagoval - jako by se nic nestalo. Hostovský se zastyděl a stejně vřele odpověděl...

To ale ještě není všechno. Osobně se autoři seznámili až ve Spojených státech amerických v roce 1941 na jednom setkání spisovatelů: „Podávaje mu pravici, řekl jsem roztřeseným hlasem: ,Já jsem Egon Hostovský a jsem rád, že konečně...‘ Kamery na nás zamířily. On nepřijal mou pravici. Netečně se ode mne odvrátil a řekl jakoby v zamyšlení: ,Já jsem si hned myslil, že jste Hostovský. Tak tedy dobrý večer.‘“

O rok později Stefan Zweig spáchal se svou manželkou v Brazílii sebevraždu. A Egon Hostovský? Letos 23. dubna si připomeneme sto let od jeho narození.

O autorovi| Ondřej Horák, redaktor LN

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...