Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Myslivci našli dva mrtvé orly a lišku. Úhyny zvířat na Tachovsku řeší kriminálka

Česko

  6:00
PRAHA/ROZVADOV - Kriminální policisté na Tachovsku vyšetřují neobvyklý případ úhynu zvířat. V rozmezí jednoho týdne tam našli myslivci dva mrtvé orly a lišku. Neznámého pachatele podezřívají z týrání zvířat, za což mu hrozí až tři roky vězení. Jestli ptáky a lišku někdo záměrně otrávil, ale ukáže až pitva.

Kriminální policie řeší nález dvou mrtvých orlů mořských a lišky na Tachovsku. foto: Martin Ábel/FB

První oznámení o nálezu mrtvých zvířat - konkrétně orla mořského a lišky - v krajinné oblasti Hošťka na Tachovsku přijali policisté minulé úterý, další přesně o týden později. Během vánočních svátků tam totiž lidé z přilehlé vesnice našli dalšího, v pořadí již druhého, orla mořského, který se coby největší dravec vyskytující se v Česku řadí mezi ohrožené druhy.

’Ochránce přírody‘ řádí, míní myslivec

Při prvním tragické události se Martin Ábel, který v krajinné oblasti pracuje jako myslivecký hospodář, domníval, že by mohlo jít jen o nešťastnou náhodu. „V našem Mysliveckém spolku Tetřívek Rozvadov byl nalezen uhynulý orel a o patnáct metrů dále liška. Jestli šlo o souboj, který nakonec neměl vítěze, určí pitva, na kterou jsme orla poslali prostřednictvím CHKO Český les se sídlem na Přimdě,“ napsal na sociální síť Facebook v minulém týdnu.

Orel mořský

  • Orel mořský je největší evropský orel a největší dravec vyskytující se v Česku. Délka jeho těla dosahuje 76–92 cm a v rozpětí křídel měří 190-240 cm. Hmotnost u samce je cca 4 kg, u samice 7 kg.
  • Zbarvení má tmavohnědé, bílý bývá jen ocas, případně další světlejší oblasti na hlavě a krku. Za letu se snadno pozná podle charakteristického vzhledu dlouhých, širokých křídel s dlouhými ručními letkami.
  • Ocas je klínovitý, jeho zbarvení se v průběhu života výrazně mění.

zdroj: wikipedia

Když se ale dozvěděl o úhynu dalšího orla, nabyl přesvědčení, že jde o záměr zatím neznámého pachatele. „V pondělí byl nalezen v našem Mysliveckém spolku Tetřívek Rozvadov další orel. Myslím, že není pochyb o tom, že tady řádí nějaký ‚ochránce přírody‘,“ uvedl v pondělním příspěvku.

Na druhé místo nálezu přijeli kriminalisté v úterních odpoledních hodinách. Orel pak byl převezen na pitvu do ústavu v Jihlavě.

O tom, co mohlo způsobit smrt zvířat, rozhodne až pitva, kterou provádí Státní veterinární ústav. „Nemůžu říct s jistotou, že je někdo otrávil, ale takové úhyny rozhodně nejsou obvyklou věcí,“ uvedl Ábel. Předcházet tomu je prý ale téměř nemožné. „Nevíme, jestli tam dal někdo nějaké otrávené návnady. Nevím ale, jaká opatření bychom měli přijmout,“ dodal myslivecký hospodář.

Myslivci našli mrtvá zvířata v krajinné oblasti Hošťka na Tachovsku

Myslivci našli mrtvá zvířata v krajinné oblasti Hošťka na Tachovsku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Tragickým případem už se zabývá policie. „Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat ze strany dosud neznámého pachatele,“ uvedla pro server Lidovky.cz plzeňská policejní mluvčí Hana Kroftová s tím, že veškeré okolnosti jsou nyní předmětem dalšího prověřování.

V době uzávěrky tohoto textu ještě neměla mluvčí informace o druhém nálezu orla, informaci o příjezdu tachovských kriminalistů nicméně potvrdil Ábel, který upozorňuje na tragický rozměr celé události.

Kriminální policie řeší nález dvou mrtvých orlů mořských a lišky na Tachovsku.
Kriminální policie řeší nález dvou mrtvých orlů mořských a lišky na Tachovsku.

Orel mořský totiž podle ochránců přírody zasluhuje nejvyšší ochranu a je řazen mezi kriticky ohrožené druhy české fauny. V průběhu minulých století byl tento druh ve velké části Evropy vyhuben, koncem dvacátého století se však v důsledku jeho ochrany na řadu původních hnízdišť opět vrátil.

Za týrání zvířat hrozí až tři roky vězení

Přesto dochází k jeho pronásledování a ohrožování. Pachatelé nejčastěji kladou otrávené návnady v podobě uhynulých zvířat napuštěných jedem. Pokládání otrávených návnad však může být podle trestního zákoníku posuzováno jako spáchání trestného činu týrání zvířat, za což pachateli hrozí až tříletý trest vězení.

Právě mršiny záměrně kontaminované jedem karbofuranem způsobily podle policistů v uplynulých letech četné otravy dravců, a to nejen kriticky ohroženého orla mořského, ale i jiných vzácných druhů. Karbofuran je jed, jehož používání je v České republice již několik let zakázáno. Dříve se jím stříkal chmel.

Co dělat v situaci, kdy člověk nalezne v přírodě mršinu? „Rozhodně je dobré se jí nedotýkat, přikrýt ji tak, aby se k ní právě například dravci nedostali a nález oznámit buď mysliveckému hospodáři, představiteli obce nebo policistů,“ uvedl již v minulosti někdejší policejní mluvčí Aleš Mergental v souvislosti s nálezem mrtvého orla mořského v Traplicích.

Případy úhynů dravců v Česku:

  • Média si výrazněji začala všímat otrav orlů v Česku v roce 2008, kdy byl v okolí Králíků u Nového Bydžova nalezen orel mořský zabitý zakázaným jedovatým karbofuranem.
  • Tři orly mořské potom v roce 2011 zabil neznámý travič na Vysočině v oblasti Třebíčska. Návnadou pro ně byla otrávená slepice.
  • Mrtvého orla mořského našel v lednu 2013 ornitolog v chráněné ptačí oblasti Rožďalovické rybníky na Nymbursku poté, co kriticky ohroženého dravce možná někdo otrávil.
  • Půl roku se v roce 2013 kriminalisté zabývali otrávením 22 dravců v okolí Radešína na Litoměřicku. Jeden z nejrozsáhlejších případů otrav dravých ptáků ve volné přírodě za poslední dobu ovšem zůstal bez trestu. Někteří byli otráveni a jiní zastřeleni.
  • Vzácný orel mořský uhynul vinou zákeřného traviče v Hošticích u Volyně na konci ledna 2014. Rozbory prokázaly, že smrt zvířeti přivodil karbofuran.
  • Čtyři orly mořské u Bechyně na Táborsku otrávil stále neznámý pachatel také v červnu roku 2014. Nástrahou byla vepřová noha napuštěná průmyslovým insekticidem furadanem.
  • Ve stejné době byl objeven mrtvý orel mořský i ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku. I v tomto případě pitva prokázala, že zvíře uhynulo kvůli pozření vysoce toxického a zakázaného karbofuranu.
  • Mrtvého orla mořského našel ornitolog i v dubnu tohoto roku u Hlohovce. Kriticky ohroženého dravce objevil nedaleko rybníka Nesyt, který patří k ornitologicky nejvýznamnějším lokalitám 
v naší zemi.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...