22. března 2016 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Myslivci v centru Mníšku zastřelili prvního divočáka. Odstřely budou pokračovat

Divočáci (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

MNÍŠEK POD BRDY (U PRAHY) V centru Mníšku pod Brdy u Prahy bylo v rámci mimořádné série nočních odstřelů skoleno první divoké prase. Myslivec ho trefil krátce po zahájení akce v pondělí ve 21:00, zbytek stáda se rozprchl, řekl v úterý mluvčí města Miloš Navrátil.

Je to poprvé, kdy se v Mníšku střílelo na nehonebních pozemcích. Akce zaměřená na louku Pivovárka uprostřed města pokračuje do pátečního rána.

Radnice si vyjednala výjimku ze zákona a myslivci mohou za zvýšených bezpečnostních opatření střílet na tříhektarovém zeleném pásu táhnoucím se centrem Mníšku, který využívají k procházkám lidé se psy a maminky s kočárky. V době odstřelu je území obehnáno páskami a platí na něj zákaz vstupu. Na akci dohlížejí strážníci.

První série odstřelů byla naplánována od 21. do 24. března vždy od 20:00 maximálně do 04:00. V pondělí večer se tak akce konala poprvé. „Pan myslivec po 20:00 zasedl na místo, odkud střílel, téměř na minutu přesně ve 21:00 zazněl výstřel a máme první prase. Potom tam zůstal sedět ještě zhruba do 01:00, protože z fotopastí jsme věděli, že kolem 0:30 tam přichází jiné stádo prasat. To ale nepřišlo. Kolem 01:15 jsme to ukončili a dnes pokračujeme,“ uvedl Navrátil.

Přestože bylo zatím střeleno jen jedno prase, je to podle Navrátila úspěch, protože je velká naděje, že ostatní zvěř změní své chování a přestane na louku chodit. Nevýhodou je, že se kvůli bezpečnosti střílí jen na jednom místě. „Kdybychom mohli chodit po celé délce Pivovárky, po těch třech hektarech, tak bychom jich tam měli střelených třeba deset. Ale my můžeme střílet jen v jednom místě a musíme čekat, až tam to prase přijde,“ uvedl Navrátil.

Přemnožená divoká prasata v Mníšku volně chodí do centrálních částí, na náměstí, k poště nebo prodejně Penny, ke škole i školce. Za sebou nechávají poničené louky, pole, ploty a zahrady. V minulosti radnice iniciovala rozsáhlé naháňky na území od Mníšku po Vltavu a od Zbraslavi za Dobříš a instalovala i odchytové klece.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?