6. listopadu 2014 9:15, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Střílel na srnu a zastřelil trampa spícího ve slámě, dostal 3,5 roku

Vyškovský okresní soud ve čtvrtek potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyškovský okresní soud ve čtvrtek potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

VYŠKOV Vyškovský okresní soud ve čtvrtek potrestal 39letého myslivce Miroslava Kociána třemi a půl lety vězení za to, že loni v srpnu u Račic na Vyškovsku omylem zastřelil muže nocujícího ve slámě na poli. Nimrod musí rodině mrtvého, tedy jeho matce, otci a sestře, vyplatit celkové odškodné 6,2 milionů korun.

Odsouzen byl za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví. Rozsudek zatím není pravomocný. Kocián se proti němu na místě odvolal. Případem se bude zabývat Krajský soud v Brně.

Obžalovaný pochybení odmítá. Hájí se tím, že střílel na srnu. Podle soudce Karla Menšíka bylo ale toto tvrzení při procesu vyvráceno. „Na přehledném místě jako lovec vystřelil z kulovnice na neidentifikovatelný černý cíl,“ uvedl v odůvodnění rozsudku.

Před střelbou pil

Soudce zdůraznil, že myslivec na lovu nedbal zvýšené opatrnosti, jak to každému nimrodovi nařizuje zákon. Navíc byl mírně pod vlivem alkoholu. Podle znalců měl v krvi v době střelby od 0,28 do 0,43 promile alkoholu. Tvrdil, že večer před lovem vypil čtyři piva. Podle státního zástupce Radka Hůlky to ale nemůže být pravda, protože ráno už by v krvi alkohol neměl.

Obžalovaný pochybení odmítá. Hájí se tím, že střílel na srnu. Podle soudce...

„Šokující je, že se (Kocián) za událost neomluvil a nijak nevyjádřil svoji lítost. I to jsem zohlednil při návrhu výše trestu. Případ by měl být varováním pro myslivce,“ řekl Hůlka. Pro Kociána žádal tři až čtyři roky vězení. Obhajoba ale požadovala úplné zproštění viny s tím, že šlo o omyl. Kocián se procesu účastnil, ale rozsudek nekomentoval. V soudní síni byli také příbuzní zastřeleného, kteří si nejvíce přejí, aby soudní jednání už skončilo. Procesu se účastnil i kamarád trampa, který s ním na poli na nesklizeném seně nocoval.

Svědek neštěstí má psychické potíže

Pohled na kamaráda s prostřelenou hlavou mu způsobil psychické potíže. S nespavostí, nechutenstvím a depresemi se potýká dosud. Proto byl myslivec potrestán nejen za usmrcení z nedbalosti, ale také za těžké ublížení na zdraví.

Střílel na srnu a zastřelil trampa spícího ve slámě, dostal 3,5 roku. Na snímku...

Událost se stala loni 4. srpna v Rakoveckém údolí. Kocián nad ránem vyrazil na lov se svým bratrem. Když zjistil, že výstřel z jeho kulovnice zasáhl člověka, přivolal policii. Záchranáři už muži nemohli pomoci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!