Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mystifikace? Tomu uvěří málokdo

Česko

Kalousek své tvrzení, že má tajně pořízený videozáznam z porady šéfredaktorů, označil za trik

Byl to od ministra financí nemístný žert, či útok na svobodu tisku? Novináři se zkušeností s chováním politiků v zahraničí každopádně považují Kalouskovo jednání za ojedinělé. Následovat by podle nich měla omluva.

PRAHA Není to příjemný výběr: buď ministr financí musí přiznat, že jednal nemorálně, či bude nucen vysvětlovat, jak se k němu dostal záznam schůzky šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků.

Tak hodnotí zahraniční zpravodajové působící v Česku spor Kalouska a zástupců denního tisku. Včerejší vyjádření ministra, že žádný záznam neexistuje, podle nich situaci ještě více zamotává. Stěžejní je nyní otázka, zda záznam skutečně existuje, či nikoliv.

„Myslím si, že málokdo uvěří tomu, že to celá byla jen mystifikace,“ uvažuje americký novinář a vydavatel bulletinu The Fleet Sheet Erik Best s tím, že jde o další z řady „Kalouskových obratů“. „Reaguje podobně, jako když se v roce 2006 provalilo, že byl ochoten jít do koalice s komunisty. Je vidět, že je v defenzivě, asi nejvíce právě od té zmiňované doby,“ myslí si Best.

Naopak Dinah Spritzer, americká novinářka žijící v Praze, má pro Kalouska určité pochopení. „Je to nemorální, lhal, ale zároveň to od něj byl chytrý tah,“ tvrdí. Věc považuje spíše za vtip, ačkoliv připouští, že to lze považovat i za útok na tisk.

Nad způsobem Kalouskovy údajné mystifikace se pozastavuje i publicista Karel Hvížďala. „Jestli nahrávka existuje, či ne, je v tuto chvíli irelevantní. Důležité je, že si ministr dovolil mystifikovat šéfredaktory, povinností Kalouska je naopak bránit svobodu slova. Kdyby se něco podobného stalo v Německu, ministr by musel velmi rychle odstoupit,“ uvedl Hvížďala pro ČT.

Podle Besta bude pro to, zda Kalousek kauzu ustojí, rozhodující fakt, zda se nahrávka dříve či později objeví. „V takovém případě bude mít velký problém. A bude muset vysvětlit, jak se k ní dostal,“ říká Best. Ani Best, ani Spritzer se nedomnívají, že případná existence nahrávky by mohla odhalit nějaké spiknutí médií. „Šéfové proto měli rovnou říct – o. k., tak ukažte video. Zvyšování DPH nám vadí, to ale není nic špatného,“ uzavírá Spritzer.

***

Průběh Kalouskovy mystifikace

8. března úterý

Podvečer V budově Anděl Media Centrum, kde sídlí vydavatelství MAFRA, se schází šéfové českých deníků a zpravodajských týdeníků k debatě o znění dopisu politikům s výzvou proti zvyšování DPH u knih a tisku.

9. března středa

18 hodin Kalousek volá šéfredaktorovi MF DNES Robertu Čásenskému a oznamuje mu, že má videozáznam z úterní schůzky 22.00 Kalousek volá i šéfredaktorovi LN Daliboru Balšínkovi. Tvrdí, že nahrávky má dvě: jednu je ochoten hodit ho Vltavy, druhou zničí prý ve čtvrtek. 22.30 Kalousek volá znovu Balšínkovi. Pak v dalším telefonátu s reportérkou Aktuálně.cz Sabinou Slonkovou opakovaně potvrzuje existenci údajné tajné nahrávky. Řekl, že se k němu „dostala zvláštními cestami“.

10. března čtvrtek

9.30 Kalousek vydává prohlášení, v němž obrací. Tvrdí, že slova o tajné nahrávce byla mystifikací, aby si ověřil informaci, že šéfové deníků vymýšlejí společný postup proti vyššímu zdanění tisku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!