Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Mytická“ patická opilost málem zachránila vraha

Česko

PRAHA Učitelé na právech občas svým studentům v žertu radí, jak se nejlépe vyhnout trestu za vraždu: „Říkejte, že se vám zatmělo před očima a nic si nepamatujete.“

Stejnou logikou se řídil porodník Pavel Drbohlav, který v září 2004 rozstřílel domnělého milence své ženy. Tvrdil, že si nic nepamatuje, a znalci u něj diagnostikovali patickou opilost – extrémně vzácný mrákotný stav, který může teoreticky vzniknout i po vypití velmi malého množství alkoholu a téměř žádný odborník se s ním na vlastní oči nesetkal. Spravedlnost na něj byla krátká šest let a Vrchní soud v Praze ho dokázal poslat na 10 roků za mříže až včera – na třetí pokus.

Stejně mluvil Drbohlav i včera: „Stala se nesmírná tragédie, kterou si neumím sám vysvětlit.“ Soudkyně Jaroslava Maternová mu ale neuvěřila s tím, že patická opilost je starou známou výmluvou: „Jde o častou formu obhajoby. Za naší praxe se ale ještě nestalo, že by byla shledána.“ V minulosti ovšem Drbohlav uspěl. Nejdřív jeho případ dočasně zastavila policie. Pak ho středočeský krajský soud v prosinci 2006 zprostil kvůli nepříčetnosti viny, a to na základě dvou posudků. Oba shledaly patickou opilost a hlavně ten zpracovaný experty z Psychiatrické léčebny Brno měl svoji váhu.

Vrchní soud však případ v srpnu 2007 vrátil na kraj s tím, že je nutné zpracovat další posudek a tentokrát již někým, kdo se s patickou opilostí setkal ve své znalecké praxi a nevychází jen z knih.

Nikdo takový se nenašel a posudek spolu s dvánáctičlenným konziliem vypracoval Jiří Švarc z pražské Psychiatrické léčebny Bohnice. Ten podle svých slov během kariéry řešil 150 případů, ve kterých se uvažovalo o patické opilosti, ovšem nikdy se neprokázala. Stejně u něj dopadl i Drbohlav.

Případ pak opsal ještě jedno zbytečné soudní kolečko. Letos v květnu pak krajský soud vyměřil Drbohlavovi 10 let vězení. Vrchní soud včera jeho verdikt potvrdil a vrah musí napotřetí do vězení. „První znalecká garnitura vzala selektivně v potaz jen ty závěry, které její hypotézu o patické opilosti podporovaly,“ vysvětlila, proč zvítězil bohnický posudek, Maternová.

Drbohlav byl před vraždou v hospodě se třemi zedníky, kteří mu stavěli dům a dozvěděl se od nich, že jeden z nich spí s jeho ženou. Lékař reagoval naoko klidně, později ale přišel do garáže rozestavěného domu a na spícího zedníka, kterého mylně považoval za cizoložníka, sedmnáctkrát vystřelil. „Třináctkrát se trefil do hlavy, krku a hrudníku,“ podotkla Maternová.

Pak nasedl do auta a s pistolí se rozjel za ženou. Po 89 kilometrech narazil kvůli rychlé jízdě do stromu. Při jízdě volal svojí milence a policii. Právě fakt, že byl schopen úspěšně vraždit, řídit a telefonovat mu v očích soudu ublížil asi nejvíc.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!