15. července 2018 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mzdy v průmyslu v Libereckém kraji patří k nejvyšším v zemi

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

LIBEREC Mzdy v průmyslových podnicích v Libereckém kraji patří k nejvyšším v zemi. V prvním čtvrtletí brali zaměstnanci 114 průmyslových podniků s více než stovkou lidí v průměru 32 550 korun hrubého měsíčně. Je to o 7,3 procenta více než ve stejném období loňského roku. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) pobírali vyšší mzdy jen zaměstnanci v podnicích v Praze, středních Čechách, v Ústeckém a Plzeňském kraji. V celostátním měřítku vzrostly průměrné mzdy v průmyslu v prvním čtvrtletí o 7,6 procenta na 32 619 korun hrubého měsíčně.

Mzdy v průmyslu jsou výrazně nad krajským průměrem. Průměrná mzda v Libereckém kraji sice za první tři měsíce letošního roku vzrostla výrazněji - o 8,7 procenta, je ale nižší. Zaměstnanci v kraji brali v průměru jen 28 010 korun hrubého měsíčně. Navzdory tomu, že jsou mzdy v průmyslu vyšší, mají zaměstnavatelé stále větší problémy najít nové lidi pro rostoucí výrobu. V kraji je aktuálně 11 tisíc volných míst, což je víc než nezaměstnaných v evidenci úřadů práce. Firmy tak stále častěji oslovují pracovníky za hranicemi. 

Například výrobce vlakových souprav Bombardier Transportation CR plánuje rozšíření výroby v České Lípě, letos a v příštím roce potřebuje firma nabrat více než 600 lidí. Firma je hledá i na Ukrajině, v Bělorusku, balkánských zemích, jako je třeba Srbsko, v Ázerbájdžánu nebo Indii.

V Libereckém kraji dominuje automobilový průmysl

„Potřebujeme lidi, kteří musí umět svářet, musí umět spasovat, pracovat s železem, musí znát technický výkres. Najímáme lidi s malými zkušenostmi a sami si je učíme a cvičíme. Máme svářecí školu i speciální zacvičovací plán na pracovišti,“ řekl již dříve  výrobní ředitel Milan Pešek.

Dominantním odvětvím je v Libereckém kraji hlavně automobilový průmysl, tisíce pracovníků zaměstnávají také výrobci skla a bižuterie. V kraji bylo na konci března 114 průmyslových podniků s více než stovkou zaměstnanců. Pracovalo v nich dohromady 47 370 lidí, což je o 5,4 procenta víc než před rokem. Před hospodářskou krizí jich ale průmysl zaměstnával podstatně víc. Ve srovnání s rokem 2008 zaměstnávají průmyslové firmy v kraji zhruba o desetinu lidí méně. Tehdy v průmyslu v kraji pracovalo 52 300 lidí, tržby přitom byly o více než třetinu nižší - 31,1 miliardy korun.

V prvním čtvrtletí letošního roku přesáhly celkové tržby průmyslových podniků v Libereckém kraji 42,9 miliardy korun, což bylo o 3,2 procenta víc než ve stejném období loňského roku. Větší růst tržeb zaznamenali statistici jen v Jihomoravském a Zlínském kraji. Ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji dokonce tržby meziročně poklesky. Celkově v Česku tržby z průmyslové výroby přesáhly 949 miliard korun, což je jen nepatrně víc než v prvních třech měsících loňského roku. V celé zemi zaměstnával průmysl v prvním čtvrtletí 864 292 lidí, o 2,2 procenta víc než před rokem.

AAA Auto International a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - PRAHA

AAA Auto International a.s.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz