1. ledna 2014 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výbušniny na ambasádě? Ilegální, říká bezpečnostní expert Šándor

Při výbuchu v Internacionální ulici byl vážně zraněn palestinský velvyslanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při výbuchu v Internacionální ulici byl vážně zraněn palestinský velvyslanec. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál ve středu zemřel po výbuchu trhaviny, která měla podle jedné z verzí chránit trezor před oprávněným vniknutím. Bezpečností expert Andor Šándor si ale přítomnost výbušniny u palestinského diplomata nedovede představit. "Já si neumím představit, že by Vídeňské konvence umožňovaly něco takového," míní.

Lidovky.cz: Je možné a legální, aby měl diplomat u sebe výbušninu?
Ne. Neumím si představit, že by Vídeňské konvence umožňovaly něco takového. Na ambasádě by samozřejmě neměly být žádné výbušniny nebo zbraně. Ochrana ambasády by musela být řešena mezinárodní ústavní dohodou. Třeba americkou ambasádu mohou po celém světě hlídat mariňáci se zbraněmi.

Lidovky.cz: Je možné, že mělo Česko s Palestinou podobnou smlouvu?
Nedovedu si představit, že by se do smlouvy mezi Českem a Palestinou dostalo takovéhle ujednání.

Pyrotechnik prohledává místo výbuchu ve velvyslancově domě.

Pyrotechnik prohledává místo výbuchu ve velvyslancově domě.

Lidovky.cz: Jaké by mělo prokázání přítomnosti výbušnin důsledky?
Myslím si, že jde o velmi vážnou věc. Je třeba se ptát na důvod, proč v diplomatově domě byly výbušniny. Pokud se velvyslanectví cítí ohroženo, tak má požádat hostitelskou zemi o ochranu. Ambasáda nemá brát bezpečnost do vlastních rukou.

Lidovky.cz: Mohlo se jednat o výbušné zabezpečení trezoru...
Samozřejmě, že tak lze trezor zabezpečit. Dělá se to, pokud chcete, aby při neoprávněném vniknutí došlo ke zničení obsahu. Dokumenty v trezoru pak mohou výbuchem shořet. Jestli si to můžete cíleně zabezpečit tak, aby byl zraněn i ten, kdo tam leze, to je už trochu problematické. Je možné, že pan velvyslanec udělal při údajném otevírání trezoru nějakou chybu.

Lidovky.cz: Lze takové zabezpečení běžně sehnat?
Nemůžete přeci zabezpečit svůj dům tak, aby při neoprávněném vniknutí došlo k výbuchu. To je nepřiměřená ochrana. Takové věci budou asi zařizované státem nebo bezpečnostními složkami. Nevím ani o žádné vyhlášce, která by takové zabezpečení umožnila.

Lidovky.cz: Je zvláštní, že měl takové zabezpečení v bytě se svou rodinou. Proč ho neměl na velvyslanectví?
Protože měl zřejmě takové dokumenty nebo věci, které potřeboval utajovat i doma. Domnívám se, že k neoprávněnému vniknutí do trezoru by došlo v situaci, kdy on a jeho rodina nebudou v bytě.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Jakou ochranu užíval palestinský velvyslanec. Střeží se třeba nějak jeho dům?
Nevím, která rezidence je konkrétně palestinského velvyslance. Třeba rezidence amerického velvyslance je střežena neustále českými policisty. Takže jsou nepochybně rezidence a velvyslanectví, která jsou chráněna na základně mezinárodní dohody policií, jejím zvláštním útvarem a může samozřejmě fungovat ochrana z té dané země.

To jsou věci, které si země řeší podle vyhodnocení buď dlouhodobých rizik, či nějaké momentální hrozby a musí to být děláno na základně nějakých mezinárodních dohod. Ale apriori každý zastupitelský úřad není z principu v České republice chráněn.

ogoOndřej Golis, jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!