21. září 2009 20:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na bankomatech v Praze se objevil nový typ čteček

Bankomat - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat - ilustrační foto | foto: www.csabusinesssolutions.com

PRAHA Pravděpodobně zahraniční gang montuje na bankomaty v Praze nový typ zařízení, které kopíruje platební karty a zároveň PIN. Podle kriminalisty Michala Ihnáta už zloději s pomocí zařízení zkopírovali nejméně desítky platebních karet a vybrali peníze klientům po celém světě.

Informují o tom server tn.cz a televize Nova.

Čtečky se na bankomatech zahraničních bank v centru Prahy objevily od konce července už na šesti místech vždy v noci z pátku na sobotu. Server a Nova informovaly, že policie zatím tají detaily o případu.

"Prozatím si vybírali výhradně bankomaty umístěné přímo u bank - ať už uvnitř, nebo venku - ty jsou totiž důvěryhodnější, protože jsou většinou sledovány kamerou," řekl Ihnát. Pachatelům podle serveru a Novy nevadí, že jsou filmováni, protože se pro čtečku nemusí vrátit, neboť data jim jsou posílána on-line.

Princip, jakým gang vybírá z účtů, se podobá mobilnímu telefonu: gang dokáže pár minut po vsunutí karty a naťukání pinu vyrobit kopie karet a vybírat pak v jiných zemích - třeba v Bulharsku, Polsku či na Slovensku.

Podle policie jsou zločinci neustále v pohybu, což komplikuje jejich dopadení.

ČTK