Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tak horko v Česku ještě nikdy nebylo. Rtuť teploměru vyšplhala na 40,4 stupně

Česko

  15:43aktualizováno  21:18
Hrozivá předpověď meteorologů se vyplnila. V Dobřichovicích v okrese Praha-západ padl absolutní teplotní rekord pro území České republiky - oficiální teploměr zde naměřil tu 40,4 stupně Celsia.

Extrémní vedra přilákaly tisíce lidí do pražského Podolí. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Dosavadní maximum bylo 40,2 stupně, naměřili ho 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi.

Překonáno může být i maximum z pražského Klementina, kde pro dnešní datum evidují nejvyšší teplotu 34,6 stupně z roku 1943.

Těsně nad zemí bylo ještě tepleji

Zatímco oficiální teploměr stanovil v pondělí v Dobřichovicích historický teplotní rekord 40,4 stupně, ve skutečnosti bylo leckde ještě tepleji.

Meteorologové totiž měří teplotu v zastíněném prostředí ve výšce 2 m nad zemí v meteorologické budce. Těsně nad zemí však může být teplota i mnohem vyšší.

Například na meteorologické stanici v Dobřichovicích naměřily přístroje ve výšce pět centimetrů nad zemí i teploty atakující 48 stupňů Celsia.

"Teplotní rekordy zatím padly na více než polovině stanic," řekla pracovnice ČHMÚ. Například v Dobřichovicích byl o 4,8 stupně překonán 12 let starý rekord. Řež u Prahy hlásí rovnou čtyřicítku, rekordních 39,3 stupně dnes měli i v Kopistech na Litoměřicku. Původní rekord z roku 2000 byl 35,9 stupně. V okrese Litoměřice vystoupala rtuť na 39,1 stupně také v Doksanech, kde byl z roku 2000 dosavadní rekord 36,2 stupně. Pražská Libuš naměřila 38,8 stupně, v Neumětelích 38,7 stupně, Plzeň Bolevec 38,4, jihomoravské Dyjákovice 37,6 stupně a Vráž na Písecku rovných 37. Nad 36 pak vystoupaly teploty ve většině krajů. Třeba Kroměříž hlásí 36,4 stupně, Javorník 36,7 a Ústí nad Orlicí 36,1.

ČTĚTE TAKÉ:

V Klementinu ještě může padnout rekord

Pro dnešní den hlásí pražské Klementinum maximum 34,6 stupně z roku 1943. Dnes ve 14:00 hodin tu pozorovatelé naměřili 34 stupně, do večera tak může rekord ještě padnout. Stanice přitom měří od roku 1775.

Přestože Středočeský kraj zasáhla vlna tropických veder, tak záchranáři nezaznamenali zvýšený počet výjezdů. Podle náměstka ředitele Petra Macha se jejich počet sice zvýšil v neděli asi o 20 procent, dnes však byl na normální úrovni.

"Vypadá to, že si lidé berou rady k srdci. Nevycházejí ven nebo jsou ve stínu, pijou hodně vody," řekl serveru Lidovky.cz Mach. Podobná situace je i v Praze. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová řekla, že počet výjezdů není větší než v jiných letních dnech.

Mimořádná vedra panující v těchto dnech jsou způsobena přílivem tropického vzduchu z Maroka a Pyrenejského poloostrova. Třicítky očekávají meteorologové ještě v úterý a v pátek, zbytek týdne by se měla denní maxima pohybovat do 28 stupňů. Horké počasí doplní místy bouřky.

SVĚT SVÍRÁ VEDRO. PODÍVEJTE SE

V Číně se na koupání stojí fronty. Doslova!

Množství srážek ale bude na obvyklé úrovni.Uvádí to měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Organizátoři přehlídky polévají cirkusové stany vodou

Organizátoři festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná ochlazují kvůli tropickým vedrům velké stany vodou, u těch menších vyhrnují jejich bočnice, aby vzduch cirkuloval. Účastníci nedělního zahájení této přehlídky se však přesvědčili, že ač tropické teploty rozpalují pražské ulice, na Letné je klima kupodivu příznivější. Plocha parku je totiž pokryta vysokými stromy, a tedy zastíněná, což dělá pobyt na ozeleněné ploše snesitelnější.

Až na konci prázdnin se mírně ochladí

Konec prázdnin přinese mírné ochlazení na 21 až 27 stupňů a slunečné počasí vystřídá déšť. "Skoro jasno až polojasno, přechodně oblačno místy s přeháňkami a bouřkami. V závěru období srážky četnější," hlásí meteorologové do konce měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

 Začátek školního roku ale přinese oblačné nebe s občasným deštěm a ojediněle i bouřkami. Vyjasní se až kolem 10. září. Přes den má být podle předpovědi 19 až 25 stupňů, v noci 15 až devět a postupně jen sedm stupňů.

Na období od 11. do 20. září hlásí meteorologové polojasno a přechodně oblačno, občas přeháňky. Přes den bude 18 až 24 stupňů, může se ale oteplit až na 27. Po západu slunce pak bude 14 až osm stupňů.

Autoři: ,