Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studentka potřebovala bionickou ruku. Lidé jí poslali přes 4 miliony

Česko

  17:51
OSTRAVA - Více než 4,7 milionu korun poslali lidé spontánně na nákup bionické ruky pro studentku ze Vsetínska Kamilu Šabršulovou. Dívka moderní protézu nové generace jako první testovala a již ji také používá. Její příběh vyvolal velkou vlnu solidarity a na speciálním transparentním kontě, které nyní spravuje Konto Bariéry, tak stále ještě zůstává více než 3,2 miliony korun.

Kamila Šabršulová. foto: MF Dnes, Jan Smekal

Peníze by mohly pomoci dvěma dalším podobně postiženým lidem jako Kamila, organizace vhodné adepty stále vybírá, uvedla ve středu Sandra Štefaniková z Konta Bariéry.

„Jeden a půl milionu korun již bylo proplaceno za první bionickou ruku, právě pro nositelku sbírky Kamilu Šabršulovou,“ uvedla Štefaniková.

Dodala, že Konto Bariéry má aktuálně k dispozici pět žádostí. Bionická ruka je ale podle ní velmi specifická kompenzační pomůcka, která nemusí všem vyhovovat a plně fungovat. „Proto je třeba ji předem důkladně otestovat, zda je pro konkrétního žadatele vhodná. Může se totiž stát, že potenciálnímu uživateli nebude vyhovovat,“ vysvětlila Štefaniková.

Připomněla, že původně měla být druhá bionická ruka určená pro sedmnáctiletou Terezu z Třebíče. „Právě jí ale bionická ruka nevyhovovala, a proto momentálně hledáme jiného, vhodného kandidáta. Momentálně počítáme s tím, že by peníze měly pomoci dvěma klientům. Samotná bionická ruka vyjde přibližně na jeden a půl milionu korun. Je třeba ale počítat s dalšími nezbytnými náklady, ze kterých je třeba pokrýt budoucí údržbu či přizpůsobení bionické ruky na míru každému individuálními uživateli,“ doplnila Štefaniková. Tato protéza není vhodná například pro děti, protože stále ještě rostou.

Nejmodernější bionická ruka.

Nejmodernější bionická ruka.

Kamila se narodila bez části pravé horní končetiny. Jako první pacientka v České republice měla možnost vyzkoušet právě novou generaci pokročilých bionických protéz Touch Bionics. Zpočátku to vypadalo, že si protézu kvůli vysoké pořizovací ceně nebude moci dovolit, nakonec ji ale může užívat právě díky vlně solidarity mezi lidmi. Do sbírky je stále možné přispět. Číslo účtu je 17111444/5500, variabilní symbol 3333.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat