Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ceduli nepatříte, zlobí se Tachov na Mariánské Lázně

Česko

TACHOV Západočeská města Tachov a Mariánské Lázně se v poslední době moc nemusejí. Přesněji řečeno se přou o to, které z nich je důležitější.

Jádrem jejich sporu je nové dopravní značení na dálnici D5. Na dálničním sjezdu Nová Hospoda totiž po patnácti letech zmizel odkaz na Tachov, který na ceduli vystřídaly právě Mariánské Lázně.

A Tachovští se bouří. Na tamní radnici se totiž hromadí stížnosti firem se zahraničními vlastníky, jejichž dodavatelé a zákazníci se nyní do Tachova dostávají jen s obtížemi. Z dálnice musí sjíždět až na dalším sjezdu v Mlýnci, odkud je cesta o deset kilometrů delší a nevedou tudy tak kvalitní silnice.

O odstranění Tachova z cedule rozhodlo ministerstvo dopravy. Podle něj jsou Mariánské Lázně pro řidiče daleko zajímavější cíl než provinční třináctitisícový Tachov. „Stanovili jsme dopravní značení tak, aby více reflektovalo takzvané dálkové cíle. Nechceme nijak snižovat význam Tachova, ale z hlediska turistického dopadu jsou Mariánské Lázně významnější,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Toto vysvětlení působí na starostu Tachova Ladislava Macáka jako červený hadr na býka. „Naše vysoká nezaměstnanost je vůbec nezajímá. Křižovatka je na území Plzeňského kraje a Mariánské Lázně jsou v karlovarském regionu. Je za tím jasná lobby Karlovarského kraje,“ řekl. Podle Macáka byly Mariánské Lázně značeny na dálnici dostatečně. Těsně před sjezdem je totiž umístěna hnědá „turistická“ cedule, která na ně odkazuje.

Hnědé cedule upozorňující na různé pamětihodnosti v okolí dálnic ale nejsou ministerstvem schváleny jako dálkové cíle. Ty se mohou objevit jen na modrých či zelených značkách. Dálkové cíle mohou být na jedné ceduli nejvýše čtyři. Na sjezdové ceduli u Nové Hospody už čtyři názvy obcí jsou. Kromě Mariánských Lázní tu figurují ještě Cheb, Planá a k dálnici přiléhající Bor. Tachov se sem tak může vrátit jen na úkor některé z těchto obcí. Má v zásadě dvě možnosti: buď se razantně rozroste, nebo musí ministerstvo dopravy přesvědčit, že je důležitý. Kromě velikosti města je totiž důležitost sídla druhé nejvýznamnější kritérium při výběru dálkových cílů.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...