Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na čem může pohořet koalice ČSSD, ANO a lidovců? Rozpory programů existují

Česko

  6:00
PRAHA - Sociální demokracie po dvou týdnech uklidnila napjatou situaci uvnitř strany a zahájila koaliční vyjednávání. Na čem by ale případná koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců mohla ztroskotat? Největší rozpor mezi možnými partnery panuje v otázkách církevních restitucí a daní. Server Lidovky.cz našel i neshodu v otázce důchodů.

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. foto: Lidovky.cz

Zatímco sociální demokraté řešili vnitrostranické problémy způsobené lánskou schůzkou pěti členů s prezidentem Milošem Zemanem, lidovci měli možnost se už několikrát setkat se zástupci hnutí ANO a hovořit společně o (ne)shodách jejich programů. 

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředsedkyně ANO Věra Jourová již dříve sdělila, že s programem lidovců má hnutí shodu ve zhruba 80 procentech. Se sociálními demokraty se hnutí Andreje Babiše (vlastníka společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz) shodne "pouze"v 60 procentech.

I sociální demokracie si nechala zhotovit analýzu průniku programů s KDU-ČSL. Z ní například vyplývá, že se strany domluví na valorizaci důchodů a zefektivnění chodu státu. Konflikt naopak může vyvolat otázka církevních restitucí.

Podívejte se na tři zásadní rozpory možných koaličních partnerů: 

1) Církevní restituce

Asi největší důvod ke sváru mezi stranami. ČSSD církevní restituce dlouhodobě kritizuje a chce snížit platby státu. Proto hodlá téma vyrovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi znovu otevřít. "Máme-li být partnery, tak se musíme bavit o všech otevřených tématech," vzkázal senátor za ČSSD Jiří Dienstbier možným koaličním partnerům. Ačkoli pro zbylé možné partnery byly restituce dlouho uzavřenou kapitolou, v neděli se situace trochu změnila. Andrej Babiš totiž po nedělním jednání se Sobotkou nevyloučil možnost toto téma znovu otevřít. „Myslím si, že by církve mohly být vstřícnější k našim občanům a trochu posečkat a vyjasnit nesrovnalosti v seznamu majetku. Čekáme, s čím přijde ČSSD, naši experti pak o tom budou jednat,“ uvedl Babiš. I kdyby ANO a sociální demokraté našli společnou řeč, pro lidovce je téma restitucí skončenou záležitostí. 

2) Daně

Dalším citlivým tématem k jednání jsou daně. Sociální demokraté by chtěli zvýšit část daní z příjmu. To ovšem hnutí ANO odmítá. Podle Věry Jourové by měl stát lépe hospodařit a vystačit si s takovými příjmy, jaké má k dispozici. KDU-ČSL uvažuje jen o progresivním zdanění fyzických osob. Současné sazby DPH ve výši 15 a 21 procent sociální demokraté měnit nechtějí, lidovci a hnutí ANO by ale rádi snížili alespoň spodní sazbu, a to na 10 procent.

3) Důchody. Druhý pilíř důchodového systému

Zatímco lidovci a sociální demokraté plánují zrušení druhého pilíře, Babišovo hnutí s tímto systémem částečně počítá. Podle jeho plánu bude jedince do povinného II. pilíře přihlašovat zaměstnavatel. "Pokud pak člověk dospěje k názoru, že tam nechce být, tak tam nebude," řekl Babiš, který se domnívá, že by druhý pilíř stát nepotřeboval, kdyby politici uměli lépe hospodařit. "Druhý pilíř je forma, jak kompenzovat nedostatek, tedy neschopnost politiků zařídit peníze pro lidi, kteří by si měli dopřát důstojný důchod," prohlásil Babiš.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat