Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na česká civilní letadla někdo sedmkrát zaútočil laserem

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Civilní piloti loni v České republice zaznamenali nejméně sedm laserových útoků na přistávající nebo startující letadla. Chtějí, aby tyto útoky byly trestné.

Čeští civilní piloti loni zaznamenali nejméně sedm laserových útoků na přistávající nebo startující letadla v okolí pražského letiště Ruzyně. Informoval o tom Karel Mündel z technické komise Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Českých aerolinií.

Piloti v ohrožení

Všichni piloti jsou v pořádku, jejich zrak nebyl vážně ohrožen. "Dva piloti byli ponecháni v domácím ošetření, aby nechali očím odpočinout," sdělil Lidovkám.cz Karel Mündel z ČSA.

Mündel uvedl, že byl případ předán policii, ta ho ovšem odložila, protože podle ní není možné podobné jednání postihovat. Nové trestní oznámení připravuje Letiště Praha, informovala Lidovky.cz jeho mluvčí Michaela Lagronová.

Piloti proto žádají sněmovnu, aby bylo zneužití laserů postaveno mimo zákon a bylo možné kvůli tomu zahájit trestní stíhání. Mündel věří, že poslanci k legislativní změně přistoupí co nejdříve. "Tohle je trochu jiný příběh než boj o politickou moc, to je příběh o zdraví našich občanů. Třeba se páni poslanci v tomhle chytí za společný nos," uvedl pro Lidovky.cz.

Nový nebezpečný fenomén
Mündel v prohlášení CZALPA ČSA označil laserové útoky za nový nebezpečný fenomén v českém civilním letectví. "Jde o ozařování letadel pomocí laserových zařízení (obvykle přenosných) poměrně vysokého světelného výkonu, která působí rušivě a mohou nejen oslňovat posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, ale v případě přímého zásahu oka mohou způsobit vážné a nevratné poškození sítnice," stojí v prohlášení. Loni zaznamenané útoky se podle dokumentu odehrály v prostoru okolí letiště Ruzyně v oblastech Hostivic, Horoměřic a Kladna.

"Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír," uvedlo sdružení pilotů s tím, že zařízení jsou v Česku volně dostupná.

Podle Technické komise CZALPA ČSA je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě prý zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti. "V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu po zásahu nevidí," stojí v prohlášení. V horším případě prý může laser způsobit trvalé poškození zraku.

Všichni piloti jsou v pořádku, jejich zrak nebyl vážně ohrožen. "Dva piloti byli ponecháni v domácím ošetření, aby nechali očím odpočinout," sdělil Lidovkám.cz Mündel.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Pronájem bytu 3+kk, OV, centrum města
Pronájem bytu 3+kk, OV, centrum města

nábřeží Závodu míru, Pardubice - Zelené Předměstí
13 000 Kč/měsíc