Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na české dlužníky se žene vlna exekucí

Česko

Vymahači dluhů se nemusejí obávat o nedostatek práce. Letos bude o několik stovek tisíc exekucí více než loni

PRAHA Exekutorům nastávají zlaté časy. Nezodpovědné a lehkomyslné zadlužování lidí se v kombinaci s dopady ekonomické krize stává pro řadu dlužníků neřešitelným problémem. Mnoho domácností v současné době už jen všemožně odkládá nevyhnutelné – exekuci. Těch letos proti loňsku přibude na několik stovek tisíc.

Počet soudem nařízených exekucí letos kvůli hospodářské krizi poroste více než v uplynulých letech, kdy se zvyšoval ročně o zhruba 120 tisíc případů. „Informace o nárůstu počtu nařízených exekucí máme prakticky ze všech regionů země, a to jak od oprávněných institucí, například bank, tak i od soudů,“ uvedla Jana Tvrdková, prezidentka Exekutorské komory České republiky. „Kolik exekučních titulů proti loňsku přibude, si ale netroufám odhadnout. Dá se očekávat nárůst v řádu stovek tisíc,“ doplnila Tvrdková.

Meziroční nárůst exekucí: 60 procent i více Pokud by ve druhém pololetí pokračoval trend z počátku letošního roku, množství exekucí by letos proti loňsku mohlo narůst asi o 60 procent. Vloni přitom exekutoři zabavovali majetek u celkem asi 554 tisíc dlužníků.

Nárůst o 60 procent exekucí proti loňsku v prvním pololetí zaznamenal například Exekutorský úřad Přerov, který v Česku patří mezi největší. Za prvních šest měsíců zde vykonali více než 16 800 exekucí. Vloni to bylo za stejné období zhruba 10 500 případů.

Ekonomická krize ještě do exekucí příliš nezasáhla Zvýšený počet exekucí proti loňsku podle informací Exekutorské komory zaznamenávají i ostatní regiony. Pokud by letos počet exekucí meziročně vzrostl o oněch 60 procent, závěrečná bilance by se pohybovala okolo 890 tisíc případů.

Počet exekucí, které letos proběhnou v Česku, ale může být ve skutečnosti ještě vyšší. Je to dáno tím, že v šedesátiprocentním nárůstu počtu za první pololetí ještě není významnou měrou obsažena ekonomická krize, respektive její důsledky.

V exekucích se dopady krize teprve začnou projevovat, a to až v posledním letošním čtvrtletí. „Podle zkušeností s trváním exekučního procesu je nárůst exekucí krizí ovlivněn zatím jen okrajově. Exekutoři totiž často provádějí výkon rozhodnutí soudu až rok poté, co dlužník přestal splácet,“ uvedl Tomáš Vrána, soudní exekutor.

Není tak pochyb o tom, že ekonomická krize se v exekucích teprve začne projevovat. Podle údajů České národní banky (ČNB) totiž dynamika růstu zadlužování obyvatel během letošního roku nikterak výrazně nepolevila. Co měsíc, to dluhy lidí narostly o nějakých deset miliard korun. Poslední údaje ČNB přitom hovoří o dluzích domácností v objemu již více než 933 miliard korun.

ČNB varuje před neplatiči Zhoršení platební morálky firem a domácností při splácení půjček v následujících dvou letech ve své nedávné Zprávě o finanční stabilitě prognózuje také ČNB. „Domácí bankovní sektor zaznamená nemalý nárůst kreditního rizika. A to největší úskalí, které banky čeká v letošním, a zejména v příštím roce,“ uvedl Robert Holman, člen bankovní rady ČNB. Další rizika podle něj nebudou pro tuzemské banky tak palčivá.

Nárůst počtu klientů, kteří se dostávají do problémů se splácením svých půjček, je ale dobrou zprávou pro firmy zabývající se vymáháním pohledávek. Těm nastávají doslova zlaté časy – rozhodně se nemusejí obávat, že by trpěly nedostatkem práce.

Průměrná exekuce: rodina dluží sto tisíc „Rostoucí počet zoufalých dlužníků je v poslední době evidentní. Jde zejména o domácnosti, které měly průměrné až podprůměrné příjmy. Ztráta zaměstnání vlivem ekonomické krize je zcela paralyzovala a znemožňuje jim splácení bankovních půjček,“ řekl Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která provozuje poradenský web DebtAid.cz, určený pro předlužené domácnosti.

V exekucích majetku lze podle něj pozorovat nový trend. „Kromě tradičně vymáhaných dluhů například za plyn, elektřinu či telefon se stále více objevují nesplácené spotřebitelské úvěry a mezi nimi kreditní karty. Exekuce milionových částek jsou téměř minulostí, většina dluhů se pohybuje pod částkou sto tisíc korun,“ dodal Hynek Filip. V době ekonomické krize, kdy lidé přišli o zaměstnání, stačí podle něj velmi málo, aby dlužníci spadli do dluhové pasti.

***

Počet exekucí strmě stoupá 2005 175 600 2006 305 600 2007 427 800 2008 554 000 2009 890 000* * Odhad vychází z dosavadního nárůstu exekucí proti loňsku. Exekutorské úřady proti loňskému roku zatím hlásí asi o 60 procent případů více. Ve druhé polovině roku (zejména na konci) lze přitom očekávat ještě zrychlení nárůstu. Množství exekucí majetku poroste podle odborníků rychleji než dříve. Koncem letošního roku a v průběhu roku 2010 silně přibude lidí, kteří kvůli krizi nebudou schopni splácet své závazky. Velká část obyvatel se totiž stále velmi nezodpovědně zadlužuje. Na zhoršování platební morálky obyvatel v následujících dvou letech upozornila i ČNB ve své Zprávě o finanční stabilitě. Zdroj: Exekutorská komora České republiky, ČNB

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.