Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jsme v Hranicích, nasaďte si roušky.‘ Dopravci cestou na Ostravsko dezinfikují časopisy i omezují služby

Cesta vlakem s rouškami (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta vlakem s rouškami (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/OSTRAVA Náhlé zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji se před víkendem nedotklo jen pořadatelů velkých akcí, ale například i dopravců, kteří museli zavést povinnost nosit roušku, jakmile například vlak překročí hranici kraje. Cestující na to upozorňuje během cesty personál. Podobné změny proběhly i v MHD.

Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách jsou od pátku povinné v celém Moravskoslezském kraji. Opatření z Karvinska hygienici rozšířili na celý region. Hlavní dopravci se museli novým restrikcím rovněž přizpůsobit.

Soukromý dopravce RegioJet podle tiskového mluvčího Aleše Ondrůje například vyžaduje nasazení roušky po vyjetí z poslední stanice před Moravskoslezským krajem. „Nařízení jednoduše musíme dodržovat. Personál k tomu pasažéry instruuje a na nutnost nasazení roušky důrazně upozorňuje,“ uvedl pro Lidovky.cz Ondrůj. „To samé samozřejmě platí i pro palubní personál, i ten musí roušky nosit,“ dodal Ondrůj s tím, že jde o jedinou změnu na palubě žlutých vlaků. Dezinfekce podle něj je v soupravách k dispozici standardně. 

Půlhodinové omezení prodeje jídla

Národní dopravce České dráhy je nadále vybaven dezinfekcemi, palubní personál pak má k dispozici ochranné brýle, rukavice a respirátory, kdyby došlo k závažnému podezření během jízdy. „Povinnost nosit roušky je platná v regionálních i v dálkových soupravách, cestující jsou na to upozorňováni personálem, ale i vývěskami a plakáty,“ řekla pro Lidovky.cz tisková mluvčí ČD Gabriela Novotná. 

„Opatření se týká prodeje jídla a pití od 23:00 do 08:00, takže v této době v pěti dotčených spojích během jízdy v kraji prodáváme občerstvení pouze s sebou/na místo. Vždy se ale jedná o zhruba 30 minut, než vlak hranici kraje opustí,“ upozornila Novotná na poněkud bizarní nutnost způsobenou restrikcemi.

Co se týká počtu cestujících, ten je bez ohledu na zrušení některých hromadných akcí, pořád na zhruba necelých dvou třetinách běžného provozu. „Obecně sledujeme výrazně nižší počet pasažérů, než je běžné, což je samozřejmě způsobeno pandemií obecně. Zrušení akcí jako je festival Colours of Ostrava se možná částečně promítlo, ale v celkovém průměru jsme pořád zhruba na těch šedesáti procentech,“ popsala pro Lidovky.cz Novotná obsazenost spojů ČD.

Omezení Nefestivalu je nešťastné, říká mluvčí Leo Expressu

Leo Express přidal ke vstupním dveřím svých vlaků automatické dávkovače dezinfekce, které mohou cestující využít při nástupu a výstupu z vlaku. „Cestující mají na palubě stále k dispozici roušky zdarma, a to nejen v celém Moravskoslezském kraji, kde nyní platí povinnost jejich používání v hromadné dopravě. Nadále také probíhá dezinfekce sedadel před nástupem nových cestujících během jízdy,“ uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík v tiskové zprávě. 

K dalším opatřením patří například ošetření palubního Magazínu Leo Express antimikrobiální vrstvou, kterou dopravce aplikuje také na své další tiskoviny.

Podobně jako u jiných dopravců i palubní personál Leo Expressu upozorňuje cestující na povinnost zakrýt si ústa a nos „Ve chvíli, kdy vlak překročí hranici Moravskoslezského kraje, tedy mezi stanicemi Hranice na Moravě a Suchdol nad Odrou, jsou cestující palubním hlášením upozorněni, že je potřeba si nasadit roušku. To samé je jim navíc zdůrazněno hned u vstupu do vlaku,“ uvedl pro Lidovky.cz Sedlařík.

Mluvčí Leo Expressu vyjádřil pro Lidovky.cz lítost nad špatně komunikovaným zrušením ostravského Nefestivalu, který měl tento víkend nahradit zrušenou tradiční akci Colours of Ostrava.

„S námi na Colours of Ostrava tradičně jezdí mnoho lidí, takže zaznamenáváme výpadek,“ uvedl Sedlařík. „Je velmi nešťastné, že toto rozhodnutí přišlo z minuty na minutu. Cestující absolutně neměli čas na reakci, někteří se například informaci o omezeních, respektive o zrušení Nefestivalu dozvěděli ve chvíli, kdy už seděli ve vlaku,“ dodal s tím, že informace měla být komunikována mnohem lépe a hlavně včas.

Organizátorka ostravského Nefestivalu Zlata Holušová považuje rozhodnutí krajských hygieniků akci zrušit za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. Reagovala tak na okamžité omezení návštěvnosti hromadných akcí na maximálně sto lidí. V médiích vyjádřila rozhořčení nad tím, že se o opatření dozvěděla pár hodin před otevřením areálu Dolní Vítkovice, kde měl festival v pátek večer a v sobotu pokračovat.

Nefestival začal ve středu, měl trvat do soboty. Kvůli opatřením proti koronaviru organizátoři přesunuli oblíbený festival Colours of Ostrava na příští rok. V pátek odpoledne pak byl Nefestival oficiálně zrušen.

Navzdory vyjádřením dopravců lidé uvádějí, že palubní personál během víkendu na některých spojích roušky při cestě v Moravskoslezském kraji nevyžadoval. „Já jela vlakem v sobotu a nic neříkali. V Čechách roušky neměli ani průvodčí, na Moravě si je nasadili. Ale nám nic neřekli,“ uvedla na Facebooku jedna z cestujících.

„Já cestoval v pátek odpoledne na trase Praha-Bohumín a nikdo nic neměl, ani nechtěl. V obchodech to (v Moravskoslezském kraji) dodržují, ale například na minigolfu nikdo nic,“ uvedl jiný z uživatelů na Facebooku s poznámkou, že ve venkovních prostorech není zakrytí obličeje povinné. 

Omezení se dotkly také návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle něj hygienici rozšířili opatření na celý kraj kvůli epidemiologické situaci. Vedení krajské hygienické stanice podrobnosti představí na tiskové konferenci.

Ministr i hygienici během předchozího týdne uváděli, že se stav na Karvinsku stabilizoval a zlepšuje se. Opoziční politici i starostové měst a obcí postup proti koronavirové nákaze v regionu kritizovali. Uváděli, že se opatření přijímala pozdě.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...