Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Chebsko a Sokolovsko na prahu omezení pohybu. Podle chebského starosty chybí lůžka i ministrem slíbení internisté

Ilustrační foto. foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovy Vary - Na Chebsku a Sokolovsku může kvůli covidu dojít na omezení pohybu lidí na nejnižší možnou míru. Například by do jiného okresu mohli jezdit jen za prací, vyplývá z informací, které poskytl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).
  13:35aktualizováno  14:13

O zpřísnění opatření v kraji rozhodne ve čtvrtek vláda. Mělo by jít i o dohled nad používáním ochranných pomůcek, dodal Kulhánek.

Blatný: Vláda by se mohla zabývat omezením pohybu mezi kraji. Konec nouzového stavu může znamenat kolaps

„Rámcově by mělo jít o intenzivní používání a vymáhání ochranných osobních pomůcek, ať už ve veřejném prostoru, v MHD, budovách, obchodech nebo zaměstnání. Je to omezení kontaktů mezi lidmi na nejnižší možnou úroveň a omezení mobility. To se ale nebude týkat dojezdu do zaměstnání, zajištění základních životních potřeb, případně návštěvy zdravotnických zařízení,“ uvedl Kulhánek.

K možnému omezení pohybu mezi okresy Sokolov a Cheb se vyjádřil skepticky. „Záleží na tom, jak konkrétně budou ta pravidla nastavená,“ uvedl Kulhánek pro rádio Impuls. Podobně mluvil i starosta Chebu.  „Připadá mi to jako chaotické opatření. My tady teď řešíme akutní situaci, kdy lidé umírají jak na běžícím páse. Lékařská péče je těžko dostupná i lidem v akutních stavech a vláda teď řeší uzavření okresů, co​ž tuto situaci vůbec neřeší. Možná výhledově to může zmírnit riziko nákazy, to se ale projeví až za několik dnů až týdnů. Tu akutní momentální nouzi to vůbec neřeší.“  

Hejtman si postěžoval na neplnění slibů od vlády. „My teď potřebujeme, aby se podařilo naplnit sliby pana ministra zdravotnictví a dostat do Chebu tři lékaře, které nám slíbil a kteří tady ani týden po jeho návštěvě nejsou. Možná dorazí v pátek a budou jen dva,“ dodal Kulhánek. 

Vedení kraje apelovalo zejména na to, aby opatření, která vláda schválí ve čtvrtek dopoledne, byla realizovatelná a vymahatelná. Pokud se přistoupí k omezení mobility obyvatelstva, tak kraj podle Kulhánka určitě nebude personálně stačit na kontrolu jeho dodržování a bude žádat stát o posily.

Zvažovaná opatření hejtman vnímá jako záchrannou brzdu proti rychlému komunitnímu šíření koronaviru v regionu. Zároveň by ale neměla zcela paralyzovat život v kraji.

Jednou z variant, která tak může nastat, jsou například hlídky policistů na silnicích, kteří by kontrolovali, za jakým účelem lidé cestují. Jak ale řekl hejtman, úplné uzavření všech cest v kraji je nereálné. „Je třeba vzít v potaz možné přínosy proti tomu, abychom neochromili život v kraji a abychom byli schopni ta opatření zabezpečit,“ dodal Kulhánek.

Transport pacientů Covid z chebské nemocnice pomocí armádních a policejních ...
Transport pacientů Covid z chebské nemocnice pomocí armádních a policejních ...

Situaci v Chebu ve středu popsal na svém facebookovém účtu starosta města Antonín Jalovec (STAN). Mimo jiné upozornil, že se během několika hodin naplní lůžka uvolněná převezenými pacienty a že do chebské nemocnice stále ještě nepřijeli tři internisté, které jí přislíbil ministr Blatný.

Chebsko a Sokolovsko jsou spolu s Trutnovskem v Královéhradeckém kraji nejvíce zasaženými okresy v Česku. Nejhorší situace je nyní na Chebsku, kde se koronavirem nakazilo za posledních sedm dní nejvíce lidí v zemi. Přibylo tam 1101 nakažených na 100 000 obyvatel, absolutně to bylo 1009 lidí. 

Na Sokolovsku se za sedm dní nakazilo 961 lidí na 100 000 obyvatel, v absolutním vyjádření 848 lidí. Sokolovský okres je v počtu nákaz za posledních sedm dní po druhém Trutnovsku na třetím místě v ČR.

Vysoké přírůstky nově nakažených se pak odrážejí i v počtu pacientů ve vážném stavu, kteří potřebují hospitalizaci. Nemocnice v kraji jsou kriticky přetížené a musí pravidelně převážet pacienty do jiných krajů.

Autoři: ,