Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na chemii s prezervativem

Česko

INSPIRACE Vysokoškoláci se snaží zábavnou formou motivovat středoškoláky k zájmu o přírodní vědy

Pořádně ten kondom třete -oběma rukama, ať se pěkně zvětšuje, nabádá lektor studentku druhého ročníku gymnázia. Slečna se trochu červená, ale tře jako o život. Spolužáci v houfu kolem ní se pochichtávají.

Ne, neprobíhá tu hodina sexuální výchovy. Jsme v učebně chemie na pražském Gymnáziu Elišky Krásnohorské, kde se studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze snaží gymnazistům zábavnou formou přiblížit svůj obor. Experiment s dvojsmyslnými hláškami je očividně zaujal. Je přitom jednoduchý -stačilo vzít trochu kapalného dusíku, nalít ho do lahve a na hrdlo navléknout prezervativ. Dusík se v teple začal rychleji vypařovat a nafukuje kondom do obřích rozměrů, až za všeobecného veselí praskne.

Akce s kladivem Kapalný dusík hraje hlavní roli také u dalších pokusů - jedna studentka si s ním nechala skoro dobrovolně polít ruku, ale přesvědčila se, že když na kůži nezůstane moc dlouho, nic se jí nestane. Co všechno dokáže mráz, lektoři názorně předvedli s gumovou hadicí, kterou na chvíli namočili právě do kapalného dusíku a pak ji kladivem roztloukli na kusy.

Zaujal také pokus s levitací. Lektor vzal supravodič, speciální materiál, který při podchlazení vytváří silné magnetické pole, a ponořil ho do kapalného dusíku. Nad něj pak umístil malý kulatý magnet, který zůstal doslova viset ve vzduchu. Aby dokázal, že nejde o podvod, prostrčil mezi magnetem a supravodičem kus provázku. Studenti „kouzlo“ pozorují se zatajeným dechem a nikomu nevadí, že dávno zvonilo a přetahujeme přes přestávku. Na začátku hodiny by takový úspěch hádal málokdo. „Koho z vás baví chemie?“ zeptal se lektor Lukáš Dvořák hned v úvodu. Hrobové ticho, jen u okna jedna nesměle zvednutá ruka. Právě tohle mlčení je důvodem, proč se akce s názvem Zábavná chemie koná. Jejím cílem je podpořit zájem o tento obor u středoškoláků.

Vedle bandasky s kapalným dusíkem v tom lektorům z VŠCHT pomáhá třeba suchý led, který za všeobecného veselí nechali kolovat třídou. Na rozdíl od kouzelnických kruhů ve filmu Obecná škola ho nikdo neukradl, zmizel sám. Předtím ale jeden kousek posloužil klukům v poslední lavici jako puk pro stolní hokej. V druhém kole do mísy se suchým ledem přidali vodu a začalo se z ní „kouřit“. Nakonec kápli trochu jaru a třídou kolovala bublající hromada pěny.

Následovala ohnivá show, při níž lektoři názorně předvedli, že není radno škrtat zápalkou, když si lakujete vlasy. Lukáš Dvořák stříkl sprej nad zapalovačem a objevil se metrový plamen. Hořlavé jsou ale i silice v kůře citrusů, což lektoři demonstrovali naříznutím kůry pomeranče v blízkosti zapáleného kahanu. Objevil se jiskřivý plamen a za chvíli se třídou linula vánoční vůně, která přebila předchozí štiplavý zápach spáleného laku.

Do ukázkové hodiny se ale zapojili také samotní studenti - jeden z nich před tabulí podle instrukcí zasel do malé kádinky „chemikovu zahrádku“ z rychle rostoucích krystalů a za odměnu ho lektoři od hlavy k patě postříkali několika voňavkami. To, aby si po zbytek dne mohl spolu s celou třídou připomínat, kde všude chemii najdeme.

Na závěr studenti vyplní hodnotící dotazník, a jdou si po svých. Lektoři mají jen pár minut, aby uklidili prasklý prezervativ i ostatní rekvizity a přichystali si pomůcky na další kolo. Záhy zvoní a začínají znovu. Tenhle kolotoč je dnes čeká celkem pětkrát, s hodinovou pauzou na oběd. Během týdne takto navštíví pět pražských škol. Jejich kolegové už absolvovali stejný maraton v Libereckém a Středočeském kraji.

Zmlsaná Praha V hodině Zábavné chemie se prolnuly dva projekty. VŠCHT pořádá motivační hodiny pod názvem Hodina moderní chemie už od roku 2006 a pokračovat bude i po skončení spolupráce s Českou hlavou. Vloni vypsalo ministerstvo školství Individuální projekt národní Podpora technických a přírodovědných oborů. Ve třech zmíněných krajích ho vyhrála společnost Česká hlava, která středním školám nabízí hodiny Zábavné chemie a fyziky, besedy s vědci přímo ve školách, školení pro učitele matematiky, fyziky, chemie a biologie a projekci hodinu a půl dlouhého pásma krátkých televizních dokumentů, které přibližují osobnosti a objevy české vědy.

Na pořádání hodin Zábavné chemie se Česká hlava dohodla právě s VŠCHT. „My kontaktujeme střední školy a domlouváme pořádání akcí, studenti z VŠCHT je pak realizují,“ popisuje spolupráci Iva Sladká, koordinátorka projektu ze společnosti Česká hlava.

Většinou se prý setkává s pozitivní reakcí, i když přiznává, že pražské školy jsou do jisté míry „zmlsané“. Dostávají totiž podobných nabídek hodně - všechny vysoké školy i vědecké ústavy v metropoli se obracejí především na pražské školy. Pro mimopražské jsou takové akce vzácnější. Některé školy nabídku odmítly také proto, že letos ztratily hodně času přípravou na státní maturity a musejí dohánět povinnou látku.

Přesto je zájem škol tak velký, že se zdaleka nedostalo na všechny. „Oslovila jsem 56 středních škol v Praze a 29 mělo zájem. Musela jsem jich vybrat jen pět, ale ostatním jsem zprostředkovala kontakt s VŠCHT, aby se s nimi domluvili a ukázkovou chemii u nich uspořádali později už mimo náš projekt,“ říká Iva Sladká.

„Je pravda, že nám chodí různé nabídky a musíme z nich vybírat. Samozřejmě se snažíme, aby děti občas vyšly z lavic a viděly věci trochu jinak, v nových souvislostech. Ale nemůže to být každý den, abychom stihli probrat látku,“ říká Jana Třeštíková, zástupkyně ředitele Gymnázia Elišky Krásnohorské v Praze. Výhodou Zábavné chemie je to, že studenti neztratí čas cestováním, show za nimi přijde doslova až do lavic.

Pobaví, nebo i přesvědčí?

Vedle gymnázií se v Praze show dostala také na jednu střední chemickou průmyslovku. Má smysl popularizovat chemii i na ní? „Učitelé této školy byli okamžitě pro, chtějí svým žákům podat co nejvíc chemie všemi dostupnými prostředky. A my jsme to chtěli vyzkoušet, protože zdaleka ne všechny studenty takto specializované školy chemie opravdu baví. Pro některé je střední průmyslovka nouzovým řešením, protože se nedostali na gymnázium,“ vysvětluje Iva Sladká.

Akce je obecně zacílená především na nižší ročníky, protože před maturitou už mají studenti většinou jasno, jakému oboru se chtějí dál věnovat. Z dotazníků vyplňovaných na konci hodiny prý většinou vyplývá, že se netradiční hodina chemie líbila, nicméně většina žáků vidí svou budoucnost na právech, v uměleckých oborech nebo na ekonomice a jedna hodina na tom nic nezmění.

Přesto je Iva Sladká i dvojice lektorů přesvědčená, že akce má smysl. „Když budu mluvit za sebe, na střední škole jsem do poslední chvíle nevěděla, co půjdu studovat. Pak jsem se náhodou dozvěděla o VŠCHT a řekla jsem si, proč to nezkusit. Umím si představit, že kdyby k nám předtím někdo přijel s podobnou akcí, mohlo mě napadnout už dřív, že chemie může být zajímavá,“ říká lektorka Michaela Kočkovská, která na VŠCHT nyní studuje obor bezpečnost potravin.

Také Lukáš Dvořák věří, že zábavná hodina může někoho motivovat ke studiu chemie nebo přírodních věd obecně. „Kdybych tomu nevěřil, tak bych to nedělal,“ dodává Dvořák. On sám prý měl chemii rád už od základní školy i díky tomu, že měl štěstí na učitelku, která ji uměla podat zajímavým způsobem. Možná i proto nyní na VŠCHT studuje pedagogiku a snaží se pro chemii nadchnout další školáky.

***

Oheň či kouřící mísa

* Jak vypadá Zábavná chemie? Na střední školu přijede dvojice lektorů (studentů VŠCHT) a předvede třeba experiment s „kouřící“ mísou nebo divokou ohnivou show.

* Součástí hodiny jsou i tipovací a vědomostní soutěže, za které žáci dostávají drobné věcné ceny.

* Experimenty mají u žáků vzbudit zájem o chemii a v ideálním případě je přitáhnout ke studiu tohoto oboru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!