8. prosince 2017 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Císařském ostrově pokračuje demontáž pilíře zřícené lávky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Větší část 260 metrů dlouhé lávky se propadla do řeky. Zbytky poškozené... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větší část 260 metrů dlouhé lávky se propadla do řeky. Zbytky poškozené... | foto: HZS Praha- Roman Půta

PRAHA Dělníci začali v pátek na Císařském ostrově vytahovat z Vltavy nosnou konstrukci zřícené lávky. Z jejích trosek odebírají vzorky pro experty, řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dělníci také demolují části lávky, které jsou pro experty nepotřebné. Na demontáž dohlíží policie a znalci. Až firma odstraní trosky na ostrově, přesune se na trojský břeh.

Lávka se zřítila v sobotu odpoledne, zraněni byli čtyři lidé. Praha vyplatí každému jako dar 50 000 korun, odškodným se bude zabývat později. Příčina pádu stále není známa.

„Nyní jsme sklopili pilíř číslo dvě a začneme vytahovat nosnou konstrukci z řeky na levém břehu,“ uvedl zhruba Karel Frankota z firmy Strabag, která trosky rozebírá.

Poté, co budou trosky demontovány, stavební firma je převeze na parkoviště u trojské betonárky, kde je budou zkoumat odborníci. Odvoz by mohl začít v neděli. Bude ale záležet na rychlosti při postupu prací a na rozhodnutí policie a soudního znalce.

Podle pražského radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) v sobotu po pádu lávky fungovaly všechny složky záchranného systému dobře. „Všechny složky tam byly včas, dojezdové časy byly v pořádku, ostraha byla v pořádku, aby tam nikdo nechodil. Rozdělili jsme si role a vše probíhalo správným způsobem,“ řekl Hadrava. Dobře podle něj fungovala také vzájemná komunikace mezi magistrátem, radnicemi a záchranáři.

Při zřícení lávky v Troji se zranili čtyři lidé, dva z nich byli ve vážném stavu. Praha rozhodla o kontrole a uzavírce některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi je například lávka přes Berounku v Radotíně a opravovat se budou i ty na železničním mostě z Podskalí na Smíchov. 

V pondělí večer nechala Praha uzavřít také lávku ve středočeských Černošicích, která není v dobrém stavu a patří hlavnímu městu. Starosta Černošic Filip Kořínek už obdržel z magistrátu e-mail, že nejpozději v neděli 10. prosince město odstraní zákazové cedule. Odborník doporučil, aby byly vystavěny vzpěry lávky, uvedl server Seznam Zprávy. 

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz