Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzpomínka na Jana Palacha. ‚Největší nebezpečí je devalvace slov a lhostejnost‘

Česko

  20:34
PRAHA - Tiše, se svíčkami v ruce prošli ve středu v podvečer centrem Prahy lidé vzpomínající na čin Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil, aby vyburcoval společnost proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Na Václavském náměstí se jich nejdříve na tichém shromáždění sešla více než tisícovka, postupně se přidávali další. Podle odhadu přihlížejících policistů jich na Staroměstské náměstí dorazily zhruba čtyři tisíce. Odpůrci premiéra Andreje Babiše (ANO), kteří akci svolali, na ni označili za největší nebezpečí současnosti devalvaci slov a lhostejnost.

Průvod se světly vyšel z Václavského na Staroměstské náměstí v Praze k připomenutí 50. výročí upálení Jana Palacha. foto: ČTK

„Mnozí dnes prorokují, že začíná nová normalizace. Možná je to naopak (...) na nás záleží, zda to dopadne dobře, či špatně,“ uvedl předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář. Od zástupce studentů z roku 1969 pak převzal světlo symbolizující Palachovu odvahu a výzvu. Připomenul také, že ve středu bude v kanadském Torontu pohřeb pamětníka holokaustu Jiřího Bradyho, a vyzval ke vzpomínce na něj.

Akci k uctění Palacha svolala iniciativa pod heslem „Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí“, transparent s tímto nápisem nesli lidé v čele průvodu spolu s velkou svící. Na druhém byl další Palachův citát „Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit“.

Pietní akt u pamětní desky Jana Palacha na budově Filozofické fakulty UK v...
Průvod připomínající výročí oběti Jana Palacha.

Předseda spolku známého demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi Minář v úvodu shromáždění uvedl, že chce, aby středeční protest byl tichý a mluvil řečí symbolů. Na akci, kterou otevřela československá hymna, si lidé přinesli vlajky ČR a Evropské unie. Řada z nich držela v rukou svíčky a louče.

‚Bezkrupulózní normalizační komunista.’ Kritické vzkazy překryly Babišovy kytice Palachovi

„Jeho oběť nebyla marná, dodávala 20 let vnitřní sílu nezkřivit se,“ uvedl Minář na konci akce, během něhož zazněla i výzva, aby se lidé Palachem nechali pozvat k odvaze. Za Palachovým činem není podle něj tečka. „Je to dvojtečka, máme na něj navázat v středečních podmínkách,“ uvedl Minář s tím, že Češi už nežijí ve stínu tanků, ale ani v současnosti nemají hotovo. „Úsilí o plnohodnotnou demokracii a svobodu nekončí,“ uvedl. Největším nebezpečím nejsou podle něj nyní ruské tanky, nýbrž devalvace slov a lhostejnost.

Na Václavském náměstí předtím účastníci piety vyslechli vzpomínku chartistky Dany Němcové či kázání z Palachova pohřbu 25. ledna 1969, které shromáždění poskytl farář a chartista Jakub Trojan. Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek poté shrnul historii Palacha a jeho následovníků. Němcová vzpomínala na rodiny obětí.

V Karolinu odhalili pamětní dlaždici Palacha. Jeho čin nesmí být zapomenut, řekl rektor Zima

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici podepsalo víc než 330 000 lidí.

Iniciativa loni uspořádala několik protestů. Naposled se příznivci spolku sešli na Staroměstském náměstí 23. listopadu, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Vláda tehdy hlasování přežila.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat