23. června 2019 18:42, aktualizováno  19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Letné mluvili Svěrák či Padevět, demonstrace se zúčastnili i opoziční politici

Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Na nedělní demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a na obranu justice na pražské Letné vystoupili mimo jiné spisovatel Jiří Padevět či herec Martin Myšička s proslovem napsaným bývalým premiérem Petrem Pithartem. Někdejší předseda Senátu se ze zdravotních důvodů omluvil a ve svém textu varoval před přeměnou demokracie liberální na pouze volební. S hudebním číslem se představili například Tomáš Klus, Vladimír Mišík a Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem.

Umělecký ředitel Dejvického divadla Myšička uvedl, že se akce účastní jako občan a s Pithartovými myšlenkami se ztotožňuje. Pithart popisoval fungování právního státu, které znamená, že právo je výš než prezident či premiér. „Ne každá demokracie umožňuje, aby příště vyhrál volby někdo jiný,“ varoval.

Na pražské hlavní nádraží přicestovali  účastníci demonstrace za nezávislost...
Lidé s transparenty čekají na nejspíš největší  demonstraci od roku 1989.

Změnami v justici podle Pitharta většinou změny v pouhou „volební“ demokracii začínají. „Jsme zastánci demokracie nejen volební, ale i liberální, zaručující svobodu nejen vítězům, ale i poraženým,“ uvedl. Lidi vyzval, aby vyhnali ze zákopů moci ty, kteří se u ní zabydlují jakoby na věky. „Nedopustíme to, dnes jako občané, zítra jako voliči,“ uzavřel.

Na demonstraci vystoupil zpěvák Tomáš Klus. „Věřím, že blanických rytířů je deset milionů a děkuji za to, že se probouzíme,“ řekl přítomným. Zahrál i Mišík, který na Letné vystoupil už před 30 lety na protikomunistické demonstraci v listopadu 1989. „Opravdu jsme si nemysleli, že ve Strakově vile bude sídlit v podstatě bývalý komunista a estébák a bude vést tuto zemi,“ řekl.

Svěrák s Uhlířem zahráli píseň Není nutno a skladbu o loupežnících Pod dubem, za dubem. „Je to protestní shromáždění, ale já to přesto cítím jako oslavu,“ řekl přítomným Svěrák. Češi podle něj dokážou vzplanout, ale opakovaně rychle uhasínají. „Zkusme udělat výjimku a vydržet déle, toto utkání nebude krátké,“ vyzval protestující.

Občanská společnost nespí

Organizátoři odmítli, že by se mohla pořádající iniciativa Milion chvilek mohla stát politickou stranou, k čemuž ji vyzýval premiér Babiš. „V nadstranickosti je síla těchto protestů,“ řekl za organizátory místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll.

Z pódia zazněl rovněž vzkaz z Hongkongu, kde se již několik týdnů demonstruje proti kontroverznímu návrhu zákonu o vydávání podezřelých do pevninské Číny.

Svá přání přednesli před účastníky demonstrace zástupci kultury. „Přál bych si, aby nám přestali vládnout bezcitní psychopati, aby v čele státu stáli lidé, za které se nemusíme stydět, ale které můžeme obdivovat,“ řekl výtvarník Krištof Kintera. Herec, hudebník a režisér Ondřej Havelka uvedl, že je třeba vzkázat směrem k Pražskému hradu, že lidé nebudou ustupovat konjunkturálním populistům. Podle zpěvačky Báry Basikové se v neděli na Letné demonstruje za obyčejnou slušnost. „Přála bych si, abychom demonstrovat nemuseli a mohli to žít,“ podotkla.

Youtuber Karel Kovář známý pod pseudonymem Kovy vyzval přítomné, aby si podali ruce. Demonstrace je podle něj důkazem, že občanská společnost nespí. „Mám jedno přání pro všechny, aby občanská společnost už nikdy neusnula,“ řekl. Podle herečky Simony Babčákové se v neděli lidé sešli, protože touží po něčem lepším. Vyzvala je, aby se na minutu ztišili a přáli si něco pozitivního. Hudebník Radek Banga naopak rozpoutal hluk, který směřoval ke „kazisvětovi“.

Na demonstraci dorazil i šéf Pirátů Bartoš

Na demonstraci dorazil i například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Protestující zdraví na sociálních sítích i politici dalších opozičních stran ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN).

Bartoš na sociálních sítích zveřejnil svou fotografii z demonstrace a poděkoval dalším účastníkům, že nemlčí. „Občanská společnost je zásadním pilířem demokracie a obavy, které vás vedou do ulic, zcela chápu,“ uvedl. Piráti ho podle něj řeší politickou cestou.

23.června 2019 v 18:03, příspěvek archivován: 23.června 2019 v 18:59

Díky, že nemlčíte. Obavy, které vás vedou do ulic, zcela chápu. My je s @PiratskaStrana řešíme politickou cestou, od toho jsme od občanů dostali mandát: nyní jsme předložili návrh zákona, který podporuje v těchto těžkých momentech nezávislost justice. Jsme v tom společně! https://t.co/QC6DqgZZ6t

Předseda ODS Petr Fiala spojil protest se středečním hlasováním o nedůvěře vládě, které opozice vyvolala kvůli unijním auditům poukazujícím na Babišův střet zájmů. „Nikdy po Listopadu 1989 se nesešlo na demonstraci tolik lidí, protože se také nikdy po roce 1989 nestalo, aby premiér tímto způsobem vysával peníze z kapes lidí na své ‚podnikání‘ a ještě se jim vysmíval,“ uvedl. Babiš podle něj ve středu uslyší ve Sněmovně, že se to většině občanů nelíbí.

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že demonstrace rezonuje i u Heřmanova Městce. „Jak říkal TGM, cesta k cíli nebude krátká ani jednoduchá, ale pravda vítězí. Díky, že nejste lhostejní. Moc si toho vážím,“ napsal na twitteru.

Demonstrace se zúčastnil také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a někdejší předseda Karel Schwarzenberg. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ocenila, že žije občanská společnost. „Velké díky každému, komu není jedno, co se u nás děje,“ uvedla. Zákonodárce ANO a ČSSD před hlasováním o nedůvěře vyzvala, aby přemýšleli nad textem svého poslaneckého slibu.

Starostové kritizovali Babišovo nedělní vyjádření, že nerozumí, proti čemu lidé protestují. „Naprostý nedostatek vkusu. Andrej Babiš v Ležákách, kde má vzpomínat na hrůzy války a nešťastné oběti, fňuká nad sebou samým. Nerozumí prý, proč proti němu lidé protestují. Krom jiného jistě i proto, že premiér nemá být sebou posedlý jájínek, ale státník,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!