19. ledna 2017 17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na desítkách míst Česka byly rekordní mrazy, na Šumavě bylo minus 28,2

Zasněžený svah (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasněžený svah (Ilustrační foto) | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

PRAHA Na desítkách míst v Česku klesla rtuť v noci na čtvrtek rekordně nízko. Největší mráz byl na šumavské Jezerní slati, a to minus 28,2 stupně Celsia. I v nížinách se ale místy teploty propadly pod minus 20.

Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Průměrná noční teplota v celé republice byla minus 14,9 stupně, chladněji bylo hlavně v Čechách.

Rekordní mrazy byly zaznamenány především na horách. „Nejnižší hodnoty byly změřeny ve známých mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách,“ sdělili meteorologové. Kromě Jezerní slatě u Kvildy na Prachaticku to byly Jizerka na Jablonecku s minus 27,5 stupně a Rokytská slať na Klatovsku s minus 27,2 stupně.

Jezerní slať a Rokytská slať se nacházejí na Šumavě v nadmořské výšce přes 1000 metrů a Jizerka v Jizerských horách ve výšce přes 800 metrů nad mořem. Ani nižším polohám se však mrazivé počasí nevyhnulo. Hned na několika místech ležících pod úrovní 300 metrů nadmořské výšky klesla v noci teplota pod minus 20 stupňů, třeba v Lázních Bělohrad na Jičínsku bylo minus 21,5.

Teplotní rekordy byly v noci překonány na 31 ze 166 meteorologických stanic v Česku, které zaznamenávají teploty déle než 20 let. Například ve Světlé Hoře na Bruntálsku nočních minus 22,7 stupně překonalo o jeden stupeň rekord z roku 1964. V Ústí nad Orlicí, kde stanice měří teploty již od roku 1922, dokonce aktuálních minus 19,8 stupně pokořilo o téměř dva stupně rekord z roku 1940.

Silné mrazy budou podle ČHMÚ přetrvávat i v dalších dnech. V noci na pátek bude minus 12 až minus 17 stupňů, ojediněle i kolem 20 stupňů pod nulou. S brzkým oteplením by lidé neměli podle ústavu počítat, silně mrznout bude minimálně do poloviny příštího týdne.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA ARCHITEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 95 000 - 120 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz