31. srpna 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Dnech NATO se představí bombardér B-52 i nadzvukový bombardér B-1B Lancer

Všichni tam musíme. B-52 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všichni tam musíme. B-52 | foto: Ondřej Stratilík, Lidové noviny

OSTRAVA V Ostravě se uskuteční už 15. výročí Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil AČR. K vidění budou na letišti Leoše Janáčka i americké bombardéry B-52 a B-1B, který by měl být vrcholem přehlídky. Kromě nich se představí stroje z dalších 20 zemí.

Přehlídky se zúčastní stroje z rekordních 21 zemí. Některé z nich se představí v Česku poprvé. Nejvíce zastoupené by mělo být ze zahraničních partnerů akce Německo.

Spojené státy v Mošnově představí dva své strategické bombardéry. Slavný B-52 a také exkluzivně nadzvukový bombardér B-1B Lancer. O ukázku stroje na českém území usilovali organizátoři oslav několik let.

Stroj, který přistane na mošnovské dráze, pochází ze 489. bombardovací skupiny umístěné na základně Dyess v Texasu a na počátku září se bude v České republice účastnit cvičení Ample Strike. Ze základny v Barksdale v Louisianě již popáté do Ostravy zavítá také strategický bombardér B-52 Stratofortress z 93. bombardovací skvadrony.

Oba letouny patří pod 307. bombardovací křídlo a dá se říci, že právě dlouhodobá spolupráce s touto jednotkou otevřela dveře pro účast B-1. Diváci si tak budou moci prohlédnout dva ze tří typů amerických strategických bombardérů. Účast obřích amerických letounů navíc doplní KC-135 Stratotanker, který slouží k doplňování paliva za letu u stíhaček a právě bombardérů.

Naopak třetí statickou ukázku si připíše konvertoplán CV-22B Osprey. „Před dvěma lety jsme účast konvertoplánu považovali za zcela jedinečnou. Že během tří let zkompletuje hattrick, to by nás vůbec nenapadlo a nevíme o jiné show, která by se těšila takové podpoře americké strany,“ komentuje Zbyněk Pavlačík.

Speciálním partnerem je Německo

„Potvrzenou již máme techniku Luftwaffe, německého letectva, které počítá s premiérou nového evropského transportního letounu Airbusu A400M ve střední a východní Evropě. Na svou jedinou letošní zahraniční letovou ukázku dorazí bojové letouny Eurofighter Typhoon,“ píší v pozvámce dále organizátoři prestižní přehlídky. Luftwaffe si mimo dynamické ukázky připravilo také statickou prezentaci tohoto stroje, stejně jako vystavení stíhačky Panavia Tornado ECR, jenž se na Mošnově naposledy objevila před třemi lety.

„Naopak derniéru zažije armádní víceúčelový užitkový vrtulník Bo-105. Po 43 letech jej pozemní síly vyřazují ze své výzbroje, letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou tak poslední veřejnou akcí, na které se předvede,“ říká Pavlačík.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.