Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Dole Darkov se provádí rozsáhlá dezinfekce. Budova se musí vyklidit, utěsnit, pak probíhá zásah

Ilustrační snímek. foto: ČTK

Karviná - Na Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, začali hasiči v pondělí provádět dekontaminaci. Hasiči budou prostory desinfikovat až do středy. Řekla v úterý mluvčí OKD Naďa Chattová. Na dole v úterý začala také druhá vlna testování zaměstnanců.
  8:32

Podle mluvčí má dekontaminace zajistit větší bezpečnost zaměstnanců OKD. Dvě desítky hasičů během tří dnů budou čistit šatny, koupelny, chodby i kanceláře. „Tato dezinfekce je nad rámec už přijatých opatření. Je to naše společná iniciativa, která podpoří stávající opatření doporučená hygieniky,“ uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Předpovědět ‚Karvinou‘ dokážeme, říká statistik Dušek o nákaze. Systém funguje jako detektor kouře

V pondělí hasiči dekontaminovali koupelny a šatny dolu. Profesionální hasiči dezinfekci provádí v oblecích, rukavicích a speciálních maskách pomocí šesti generátorů horkého dezinfekčního aerosolu.

„Je to náročnější organizačně, budova se musí vyklidit, utěsnit, pak probíhá samotný zásah, následuje odvětrání a opět se místo zpřístupní pro lidi,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek. Mimo to se na dole stále každodenně dezinfikují společné prostory včetně dopravních nádob a vozíků, a to na všech lokalitách OKD.

Restrikce na Karvinsku se v pondělí nezruší. Plošné testování na Dole Darkov odhalilo 212 případů

Na Dole Darkov v úterý rovněž začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců, otestováno má být zhruba 250 lidí. Testování má ověřit, zda se nemoc covid-19 později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech negativní. Nákaza se v Moravskoslezském kraji šíří prakticky už jen v souvislosti s ohniskem na Dole Darkov, mimo něj přibyl v pondělí jen jediný pozitivní pacient. V rámci nákazy na Dole Darkov bylo k pondělnímu odpoledni pozitivně testováno 356 lidí. Je mezi nimi 236 zaměstnanců dolu a 114 jejich příbuzných. Šest pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které na dole provádějí například údržbu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat